Od našej realizácie záhrady po Vaše užívanie
Realizácia záhrady – cieľom našej záľuby a zároveň práce je splniť sen aby okolie a krajina boli krásne útulne a zároveň prospešné pre telo i ducha. Pritom je úplne jedno či Váš priestor je súkromný alebo verejný.
Záhrada na kľúč
Realizácia záhrady na kľúč znamená nechať Vaše predstavy na nás, tak aby ste si pohodlne mohli užívať záhradu bez starostí. Vaše predstavy a očakávania realizujeme s Vašim dohľadom pod taktovkou našich záhradných architektov a projektantov.
Úprava záhrady
Pre rekonštrukciu záhrady je vhodné mať pripravený plán, ktorý zohľadňuje jednak zachovanie požadovaných prvkov záhrady a prostredia, takisto aj smerovanie a štýl výslednej záhrady. Potrebné úpravy je treba vykonať s patričných postupom a znalosťami. Ideálne pod dohľadom záhradného architekta alebo projektanta aby výsledok, keďže záhrada je živý organizmus, priniesol želaný efekt.
Terén záhrady
Záhrada vo svahu
Večná téma a často až „neriešiteľný“ problém. Na svahu je sťažený pohyb, neraz sa pôda dokonca po výdatných dažďoch zosúva alebo sa jednoducho príkry svah ťažko udržiava. Nehovoriac o tom, že neprístupný svah uberá z využiteľnej plochy záhrady. Riešenie každého svahu záleží od sklonu a prevýšenia. Niektoré stačí upraviť len vhodnými terénnymi úpravami, niektoré sa riešia pomocou systému rôznych terás, múrikov, schodov. Ukážka našich realizácii Vám určite pomôže v ich riešeniach.
Záhrada na rovine
Aj na menšej a rovinatej ploche sa dá vytvoriť priestor plný života a rastlín. Ponúkame niekoľko tipov, ako na to. Priestor je ľahšie upraviteľný , ale aby nebol zároveň fádny vieme navrhnúť aj do rovinatej záhrady terénne modelácie aby sa stala dynamickejšou záhradou. Ale rovina prináša človeku pokojný a voľný pohyb, čo je pre veľké množstvo zákazníkov priorita.
Strešná záhrada
Strešné záhrady sú čoraz obľúbenejšie aj v našich končinách. Pohľad na ne je zaujímavejší, pri kvalitnej údržbe sú vysoko estetické, poskytujú zvukovú izoláciu a sú hodnotné aj z ekologického hľadiska. Táto inovatívna myšlienka sa stáva symbolom spojenia moderného mestského života s prírodou. Existujú dva hlavné typy zelených striech: extenzívna strešná záhrada – zelená strecha (s nízkym porastom) a intenzívna strešná záhrada – zelená strecha (s vyšším porastom.) Oba typy predstavujú rôznu záťaž, preto si treba rozmyslieť, čo od zelenej strechy očakávame. Strešné záhrady majú viaceré špecifiká a podmienky na ich vytvorenie sú úplne odlišné ako pri tvorbe klasickej záhrady. Nie každá strecha je na vytvorenie zelenej plochy vhodná. Záťaž pestovateľského substrátu môže byť totiž skutočne obrovská. V závislosti od hrúbky substrátu môže na 1 m2 dosiahnuť niekedy aj 400 až 600 kg. Takisto musíme počítať s tým, že korene niektorých vysadených rastlín (najmä nízkych drevín pri intenzívnych výsadbách) sa časom rozrastú a preniknú aj tam, kde nebudú žiaduce. Nezriedka potom dokážu spôsobiť masívnejšie praskanie narušeného muriva. Vstupnou bránou pre ne môže byť pritom len malá trhlinka v hydroizolačnom plášti či murive pod strechou. Aj z tohto dôvodu by sme mali budovanie strešnej záhrady dobre zvážiť najmä pri starších a neudržiavaných budovách. Nevyhnutným predpokladom úspechu je dostatočne pevná strešná konštrukcia a kvalitná izolácia (hydroizolačný plášť). Z bezpečnostného hľadiska je praktické okolo celej strechy vybudovať aj zábradlie alebo murivo prevyšujúce úroveň strechy približne o 0,60 m – ak pôjde o intenzívnu výsadbu.
Štýl záhrady
Moderná záhrada
Okrasná záhrada
Úžitková záhrada
Pestovanie vlastnej zeleniny je čoraz obľúbenejšie. Zeleninové hriadky a záhony, prípadne vyvýšené záhony sa už objavujú aj v novších moderných a úžitkových záhradách.
Permakultúra
Relaxačná záhrada
Japonská záhrada
Záhradné átrium
Vodná záhrada
Prvky v záhrade
Bazén v záhrade
Bazén v záhrade znamenal kedysi luxus, ktorý si nemohol každý dovoliť. Našťastie to už dnes neplatí, a ak máte dostatočne veľkú záhradu z vlastného bazéna sa môžete tešiť aj vy. Pri výbere bazéna je potrebné okrem financií zohľadniť aj celkový vzhľad vašej záhrady a ujasniť si tri základné požiadavky na: tvar, veľkosť a materiál. Pri bazéne by sa nemali sadiť listnaté dreviny aby Vám zbytočne neznečisťovali hladinu.
Jazierko v záhrade
Jazierko je vhodné umiestniť na také miesto, kde sa počas dňa strieda slnko s tieňom, aby sa voda v lete zbytočne neprehrievala. Malo by byť mimo dosahu veľkých stromov, aby nebolo na jeseň plné opadaného lístia.
Na jazierko by mal byť dobrý výhľad či už z domu alebo nejakej oddychovej zóny – terasy, altánku a malo by byť vhodne zapustené do okolitého terénu. Pri jeho plánovaní je dôležité zvoliť správnu hĺbku aj podľa toho aké rastliny v ňom chceme pestovať, prípadne či chceme chovať rybičky.