Realizácia záhrady

Realizácia záhrady, verejnej zelene, parku. Záhrada na kľúč - kompletná realizácia od návrhu až po údržbu. Úprava záhrady s rôznymi prvkami v zvolenom štýle.

Od našej realizácie záhrady po Vaše užívanie

Realizácia záhrady – cieľom našej záľuby a zároveň práce je splniť sen aby okolie a krajina boli krásne útulne a zároveň prospešné pre telo i ducha. Pritom je úplne jedno či Váš priestor je súkromný alebo verejný.

Záhrada na kľúč

Realizácia záhrady na kľúč znamená nechať Vaše predstavy na nás, tak aby ste si pohodlne mohli užívať záhradu bez starostí. Vaše predstavy a očakávania realizujeme s Vašim dohľadom pod taktovkou našich záhradných architektov a projektantov.

Úprava záhrady

Pre rekonštrukciu záhrady je vhodné mať pripravený plán, ktorý zohľadňuje jednak zachovanie požadovaných prvkov záhrady a prostredia, takisto aj smerovanie a štýl výslednej záhrady. Potrebné úpravy je treba vykonať s patričných postupom a znalosťami. Ideálne pod dohľadom záhradného architekta alebo projektanta aby výsledok, keďže záhrada je živý organizmus, priniesol želaný efekt.

Terén záhrady

Záhrada vo svahu

Večná téma a často až „neriešiteľný“ problém. Na svahu je sťažený pohyb, neraz sa pôda dokonca po výdatných dažďoch zosúva alebo sa jednoducho príkry svah ťažko udržiava. Nehovoriac o tom, že neprístupný svah uberá z využiteľnej plochy záhrady. Riešenie každého svahu záleží od sklonu a prevýšenia. Niektoré stačí upraviť len vhodnými terénnymi úpravami, niektoré sa riešia pomocou systému rôznych terás, múrikov, schodov. Ukážka našich realizácii Vám určite pomôže v ich riešeniach.

Záhrada na rovine

Aj na menšej a rovinatej ploche sa dá vytvoriť priestor plný života a rastlín. Ponúkame niekoľko tipov, ako na to. Priestor je ľahšie upraviteľný , ale aby nebol zároveň fádny vieme navrhnúť aj do rovinatej záhrady terénne modelácie aby sa stala dynamickejšou záhradou. Ale rovina prináša človeku pokojný a voľný pohyb, čo je pre veľké množstvo zákazníkov priorita.

Strešná záhrada

Strešné záhrady sú čoraz obľúbenejšie aj v našich končinách. Pohľad na ne je zaujímavejší, pri kvalitnej údržbe sú vysoko estetické, poskytujú zvukovú izoláciu a sú hodnotné aj z ekologického hľadiska. Táto inovatívna myšlienka sa stáva symbolom spojenia moderného mestského života s prírodou. Existujú dva hlavné typy zelených striech: extenzívna strešná záhrada – zelená strecha (s nízkym porastom) a intenzívna strešná záhrada – zelená strecha (s vyšším porastom.) Oba typy predstavujú rôznu záťaž, preto si treba rozmyslieť, čo od zelenej strechy očakávame. Strešné záhrady majú viaceré špecifiká a podmienky na ich vytvorenie sú úplne odlišné ako pri tvorbe klasickej záhrady. Nie každá strecha je na vytvorenie zelenej plochy vhodná. Záťaž pestovateľského substrátu môže byť totiž skutočne obrovská. V závislosti od hrúbky substrátu môže na 1 m2 dosiahnuť niekedy aj 400 až 600 kg. Takisto musíme počítať s tým, že korene niektorých vysadených rastlín (najmä nízkych drevín pri intenzívnych výsadbách) sa časom rozrastú a preniknú aj tam, kde nebudú žiaduce. Nezriedka potom dokážu spôsobiť masívnejšie praskanie narušeného muriva. Vstupnou bránou pre ne môže byť pritom len malá trhlinka v hydroizolačnom plášti či murive pod strechou. Aj z tohto dôvodu by sme mali budovanie strešnej záhrady dobre zvážiť najmä pri starších a neudržiavaných budovách. Nevyhnutným predpokladom úspechu je dostatočne pevná strešná konštrukcia a kvalitná izolácia (hydroizolačný plášť). Z bezpečnostného hľadiska je praktické okolo celej strechy vybudovať aj zábradlie alebo murivo prevyšujúce úroveň strechy približne o 0,60 m – ak pôjde o intenzívnu výsadbu.

Štýl záhrady

Moderná záhrada

Pojem moderná záhrada znamená pre rôznych ľudí rozdielnu vec. Pre mnohých je moderná záhrada synonymom sterilnej, minimalistickej záhrady s rovnými, čistými líniami a pre iných zase toto označenie znamená prevahu okrasnej nad úžitkovou záhradou. Moderná záhrada môže mať však veľa podôb a to čo moderné záhrady spája je nový, súčasný pohľad na záhradný dizajn a funkcionalitu. Moderná záhrada môže mať pokojne aj úžitkovú časť, prípadne aj prvky klasických záhrad, no do celku sú zakomponované novým, sviežim spôsobom a s využitím nových poznatkov o pestovaní rastlín a ekológii.

Okrasná záhrada

Ak chcete vaše záhrady urobiť jedinečné, skúste v nich umiestniť týchto 5 vecí. Prvá vec, ktorá urobí každú záhradu jedinečnou, je určite malé jazierko, alebo jednoduchý vodný prvok. Áno, vieme, že je s tým robota, ale výsledok určite stojí za to. Druhá vec je krásne ohnisko, ktoré dodá pocit pokoja a vyrovnanosti. Ak máte tendenciu robiť záhradné párty, alebo často k vám chodia návštevy, tak smelo do toho. Krásne upravený trávnik s množstvom priestoru pre hostí či deti . Nemusí to byť len dokonale pokosený trávnik. Existuje veľa možností, ako založiť ten správny trávnik pre Vás. Okrasná záhrada má slúžiť tak oku ako vášmu pohodliu.

Úžitková záhrada

Pestovanie vlastnej zeleniny je čoraz obľúbenejšie. Zeleninové hriadky a záhony, prípadne vyvýšené záhony sa už objavujú aj v novších moderných a úžitkových záhradách.

Permakultúra

poučka hovorí, že ide o: poľnohospodárstvo schopné fungovať udržateľne na danom mieste donekonečna. Permakultúra vytvára a udržuje poľnohospodársky produktívne ekosystémy, ktoré majú rozmanitosť, stabilitu a odolnosť prírodných ekosystémov. Stala sa filozofiou v záhrade, obľúbeným smerom pri realizácii záhrad v súlade krajinou a pilierom ekologického dizajnu. Určuje využitia priestoru, komponentov a materiálov v prospech života v spolupráci s prírodou.

Relaxačná záhrada

Oddych dokonalý relax a pocit výnimočnosti a zamyslením sa nad sebou samým prinášajú relaxačné záhrady. Sú v nich zakomponované sedenia a príjemné zákutia s výsadbami či prvkami, ktoré vás majú naviesť na oddych, kam uniknúť pred uponáhľanou dobou. V našom prípade sa jedná síce o kamennú záhradu ale relaxačné miesta v exteriéri sú prepojené s východom zo sauny kde sedí Budha. Bol veľkým mužom a duchovným vodcom v starovekej Indii, ktorý založil tretie najrozšírenejšie náboženstvo na svete – budhizmus. Samotné slovo Budha znamená „osvietený“. Je najväčšou postavou tohto náboženstva a jeho múdre slová si má zmysel pripomínať aj dávno po jeho smrti.

Japonská záhrada

Japonská záhrada je charakteristický typ okrasnej záhrady. Svoj pôvod má v Číne odkiaľ ju postupne prijali za svoju a rozvinuli v Japonsku, ale časom expandovala aj do iných oblastí. Charakteristické pre ňu je maximálna využitie voľného priestoru, čo má pôvod v malom množstve dostupných pozemkov v oblasti jej pôvodu, a snaha o rešpektovanie prírody. Typickou súčasťou japonskej záhrady sú bonsaje, ktoré sa vystavujú pred samotnou scenériou, aby ich perspektíva včlenila do scény. V japonskej záhrade sa nachádzajú početné prvky živej i neživej prírody.

Záhradné átrium

Moderné , praktické , krásne. Také sú záhradné átriá. Kúzlo obytných dvorov objavuje čoraz viac ľudí. Je to akési plynulé prepojenie interiéru s exteriérom, kde sa často objavujú aj prvky vody , výsadba či sedenie. Súčasťou átrií sú aj okrasné obvodové steny z rôznych prírodných materiálov, ktoré máte relatívne stále na očiach, keďže sa nejedná o veľké plochy v záhrade.

Vodná záhrada

Potešenie z vody môže byť základnou myšlienkou akejkoľvek záhrady – malej i väčšej, rovinnej i svahovitej. Voda ako dominantný prvok však vynikne najmä v menších priestoroch a pri použití v sústave nádrží, kde môžeme využiť efekt zrkadlenia hladiny i prúdu vody. Živou vodnou záhradou sa stane až po osadení vhodnými rastlinami, tvoriacimi jej pôsobenie i okolie.

Prvky v záhrade

Bazén v záhrade

Bazén v záhrade znamenal kedysi luxus, ktorý si nemohol každý dovoliť. Našťastie to už dnes neplatí, a ak máte dostatočne veľkú záhradu z vlastného bazéna sa môžete tešiť aj vy. Pri výbere bazéna je potrebné okrem financií zohľadniť aj celkový vzhľad vašej záhrady a ujasniť si tri základné požiadavky na: tvar, veľkosť a materiál. Pri bazéne by sa nemali sadiť listnaté dreviny aby Vám zbytočne neznečisťovali hladinu.

Jazierko v záhrade

Ešte nemáte vo svojej záhrade jazierko?
Jazierko je vhodné umiestniť na také miesto, kde sa počas dňa strieda slnko s tieňom, aby sa voda v lete zbytočne neprehrievala. Malo by byť mimo dosahu veľkých stromov, aby nebolo na jeseň plné opadaného lístia.
Na jazierko by mal byť dobrý výhľad či už z domu alebo nejakej oddychovej zóny – terasy, altánku a malo by byť vhodne zapustené do okolitého terénu. Pri jeho plánovaní je dôležité zvoliť správnu hĺbku aj podľa toho aké rastliny v ňom chceme pestovať, prípadne či chceme chovať rybičky.

Ohnisko v záhrade

Posedieť si kedykoľvek pri ohni je lákavá predstava. Najlepšie ak sa pritom zíde partia fajn ľudí. Príjemné zážitky si môžete odniesť aj od ohniska vo svojej záhrade. Klasické ohniská sa opäť stávajú súčasťou záhrad na vidieku aj v mestách. Pre niekoho sú praktickým prvkom, pre iného miestom na exteriérovú prípravu jedál. Čoraz viac ľudí si tiež uvedomuje, že posedenia pri ohni môžu byť zážitkovou formou stretávania sa s rodinou alebo priateľmi. Z našich skúseností v poslednej dobe vyplýva, že aj v luxusnejších záhradách patrí klasické ohnisko k využívanejším a nadmieru obľúbeným prvkom. A to u všetkých členov rodiny! A hoci sú v poslednej dobe pre mnohých lákavejšie grily alebo väčšie záhradné kozuby, ohniská nestrácajú na obľúbenosti, intenzívnejšie sa objavujú najmä v záhradách mladých rodín. Posedenia pri plápolajúcom ohni, ktorých súčasťou je aj tradičná opekačka, stmeľujú, podporujú dobrú náladu a vytvárajú trvalé spomienky.

Detské ihrisko

Máte na záhrade voľné miesto a doma neposedné deti? Vytvorte im na záhrade bezpečné útočisko pred okolitým svetom, kde sa zaručene nikdy nebudú nudiť a môžu aktívne tráviť voľný čas! Detské ihrisko je skvelá alternatíva k tráveniu času za počítačom, na čerstvom vzduchu v pohybe.

Záhradná chatka

Záhradný domček, či chatka Vašu záhradu určite oživí, čím získa viac výnimočnosti.

Záhradný altánok

Priestor pre Vaše posedenie a oddych v záhrade s rodinou, priateľmi alebo knihou.

Kamene v záhrade

Dizajnové prvky

Verejná zeleň

Máte otázky?

GDPR