Záhrada svojpomocne

Záhrada svojpomocne návrh a realizácia záhrady, trávnika, závlaha. Záhradná architektúra a projektovanie úžitkovej a okrasnej záhrady pre svojpomocnú realizáciu
K domu patrí záhrada a ideálny čas na jej rekonštrukciu a založenie je jar. Aby tvorila spolu s domom jednotný celok lahodiaci oku, netreba sa v ničom unáhliť. S trochou šikovnosti sa to celé dá zvládnuť iba s odborným nasmerovaním od nášho záhradného odborníka.
Preto neváhajte kontaktovať našich architektov a pomocou ich odborných rád si viete zostaviť záhradu priamo v areáli záhradného centra .
Máme tu široký sortiment drevín a všetkých materiálov ktoré len Vaša záhrada potrebuje.

Kam by mali smerovať prvé myšlienky pri riešení budúcej záhrady??

1. krok - štýl záhrady

Ak si chceme naplniť predstavy o budúcej záhrade, treba si všetko dobre zvážiť a najmä naplánovať. Dobré je zvoliť si určitý štýl. Nápomocné je vytvoriť si zoznam, v ktorom budú predstavy všetkých členov rodiny spracované do podrobnejších detailov. Už na začiatku si ujasnite pri realizácii záhrady svojpomocne, či pôjde o záhradu čisto okrasnú, alebo aj úžitkovú. Prípadne ekologickú (tu však predsa len odporúčam odborníka na permakultúru). Takisto sa môžete inšpirovať trendmi súčasnej záhradnej tvorby, napríklad tak, že do okrasnej časti zakomponujete aj kúsok úžitkovej, kde budete pestovať najobľúbenejšie zeleniny či bylinky. Populárne sú záhrady čo najmenej náročné na starostlivosť, ktoré sú akýmsi rozšírením obytného priestoru. V nich sa počas sezóny oddychuje, varí, kúpe, hrá.

2. krok - vyčistenie pozemku

Po ukončení všetkých stavebných prác na dome, ak nejaké prebiehali, sa treba postarať o odvoz nečistôt a stavebného odpadu. Nasleduje likvidácia nežiaducej vegetácie, drevín a trvácich burín. Je to veľmi dôležité – takúto ponuku prác máme v našom portfóliu aj my a vieme Vám pomôcť.

3. krok - pôda

Ak je na pozemku nekvalitná pôda, vylepšíte ju napríklad navezením novej. Vyplatí sa aspoň časť vrchnej pôdy nahradiť kvalitným substrátom. Potom nasleduje hrubá modelácia terénu, vďaka nej dostane plocha budúcej záhrady finálnejšiu podobu, zasypú sa preliačiny a jamy. Finančne náročnejším riešením je zaobstarať si kvalitný, upravený substrát od nás , ktorý miešame so zeolitom. Investícia tohto typu sa však vypláca – ukáže sa to v podobe krásnej zelene. V zemine by sa nemali nachádzať kamene ani nič, čo by nám neskôr prekážalo pri výsadbe.

4. krok - modelácia a úpravy terénu

Ak si to terén vyžaduje, pristúpte k jeho jemnej modelácii, napríklad pomocou obyčajných hrablí. Túto činnosť robte skutočne precízne, radšej na niekoľko etáp. Treba vymodelovať terasy, svahy na skalky a osadiť tam kamene, vytvoriť jazierka, prípadne umelý potok. Na čo netreba zabudnúť ešte pred budovaním spevnených plôch, je zabudovanie rozvodov závlahy, elektrických rozvodov. Nemenej podstatná je aj inštalácia osvetlenia. Nasleduje dláždenie – terás, chodníkov či iných plôch. A napokon prichádza čas aj na stavbu altánov, záhradných domčekov či pevných treláží na popínavé rastliny.

5. krok - výsadba a prvky záhrady

A môžeme sa pustiť do sadenia. Začíname väčšími, tzv. kostrovými drevinami. S ich umiestnením Vám vieme priamo v teréne pomôcť, tak ako s rozhádzaním celého rastlinného materiálu. Každá drevina musí mať dostatok miesta, inak sa neukáže v plnej nádhere. Väčšinou sa najprv vysádzajú stromy s koreňovým balom, pokračujeme opadavými a vždyzelenými krami, popínavkami a ružami. Potom sa môžeme smelo pustiť do zakladania živých plotov, tvorby kvetinových záhonov, osádzania okolia jazierok, skaliek či vresovísk. Po výsadbe aplikujte okolo rastlín netkanú textíliu do záhonov a okolo vysadených rastlín po zálievke dáme mulčovací materiál – kôru, štrk alebo drevenú štiepku.

6. krok - založenie trávnika

Ak máme záhradu kompletne vysadenú, môžeme sa pustiť do zakladania trávnika. Aj tu treba pripraviť kvalitný podklad zo špeciálneho substrátu, ktorý podporuje rast tráv. Takisto treba natiahnuť siete proti krtom. Trávnik si môžeme založiť výsevom – na konečný efekt budete čakať dlhšie – alebo položením hotového trávneho koberca. V tomto prípade môžete trávnik využívať v podstate hneď. Precízne upravíme aj okraje nového trávnika a nezabudnime ho dôkladne zaliať.

Všetko o trávnikoch

od založenia až po údržbu trávnika

Realizované záhrady

realizácie záhrad GARDEN TEAM

Ing. Ľubica Slamečková

Zahradný projektant

Záhradný architekt s bohatými skúsenosťami, ktorý už realizoval množstvo záhradných projektov.

+421 940 653 781

Ing. Martin Tretina

Záhradný projektant

Záhradný architekt s bohatými skúsenosťami, ktorý už realizoval množstvo záhradných projektov.

+421 911 368 368

Ing. Zuzana Ondrušková

Zahradný projektant

Záhradný architekt s bohatými skúsenosťami, ktorý už realizoval množstvo záhradných projektov.

+421 904 943 136

Spoznajte naše realizácie záhrad

Máte otázky?

GDPR