Máte aj vy chuť v tomto počasí na pestovanie?
Vyskúšajte tieto tipy a triky na podporu semien prvých zimných výsevov
Hoci je zimné obdobie v plnom prúde, už teraz sa môžeme pripraviť na novú sezónu a začať s predpestovaním. Práve v týchto dňoch je najvyšší čas vysievať jarný šalát, žeruchu alebo rukolu a o niečo neskôr aj skorý kaleráb, skorý karfiol a hlávkový kel. Veľmi obľúbené sú v súčasnosti semienka na predpestovanie a konzumáciu mikrozeleniny a klíčkov. Nájdete u nás aj tieto semienka.
Čo si na výsev pripravíme? Prinášame zoznam
- kvalitný substrát na výsev
- výsevná miska
- osivo zeleniny
- menovka a ceruzka
- rozprašovač alebo krhla s polievacou ružicou
Ako postupujeme?
Začneme prípravou výsevného miesta v bytoch a interiéroch domov na parapete. V ideálnom prípade vysievame do vykurovaného skleníka, prípadne do zimnej záhrady. Rovnako si pripravíme všetky potrebné pomôcky na výsev. Prvým dôležitým krokom je vyčistenie výsevnej misky. Dezinfekcia je výborná prevencia hubových chorôb.
Naš TIP Misku s výsevom umiestnime na okenný parapet. Optimálna teplota je 15 – 20 ⁰C, pri plodovej zelenine môže byť vyššia. Počas klíčenia nesmie teplota kolísať. Dôležité je aj vetranie počas slnečných zimných dní a svetlo. Ak ho je málo, rastlinky sa vyťahujú, sú krehké a lámu sa. Pri silnom slnečnom žiarení zasa výsevy tienime. Vyrastajúcu zeleninu pravidelne zavlažujeme odstátou vodou s teplotou asi o 2 – 3 ⁰C vyššou, ako je teplota substrátu. Hnojiť netreba, stačí až po jednotení.
Pripravenú nádobu naplníme substrátom v dvoch vrstvách. Na spodok dáme hrubšiu frakciu a navrch ten istý substrát, ale najemno preosiaty. Používame výhradne substrát na výsevy, ktorý je sterilizovaný, aby sa vylúčilo riziko hubových chorôb. Ide o vyľahčený, vzdušný substrát na báze rašeliny, ktorý je sterilný a má supresívny účinok. Neobsahuje semená burín, spóry húb či zárodky chorôb.
Z tohto dôvodu nepoužívame záhradnícky substrát, zeminu zo záhrady či preosiaty kompost. Do polovice naplnenú misku opatrne utlačíme, v strede aj po bokoch. Dôležité je, aby bol substrát v jednej rovine, nesmú v ňom byť preliačiny.
Osivá a semená pre správny výsev
Pripravíme si zeleninové osivá. Ešte pred rozbalením si dôkladne preštudujeme hĺbku výsevu i nároky na svetlo. Niektoré semená totiž klíčia v tme, iné zasa na svetle – tie by sme nemali pri výseve zasypávať substrátom. Prípadné namáčanie semien v rámci predsejbovej úpravy potrebujú. Semená niektorých rastlín osobitnú pozornosť. Presvedčte sa, či sa to netýka aj druhov, ktoré sa práve chystáte vysievať. Tieto informácie nájdete na vrecúškach so semenami a často sa týkajú aj známych druhov rastlín. Osivo nakupujeme u osvedčených predajcov.
Náš TIP: Obľúbená letnička hrachor má napríklad tvrdšie semená a tie vyklíčia rýchlejšie, keď ich namočíte do teplej vody. Rovnaký spôsob prípravy môžete uplatniť aj pri iných tvrdších semenách. Čas na pučanie semien závisí od ich druhu. Najrýchlejšie klíči 2-4 hodín hlávkový šalát. 10-12 hodín klíči tekvica, reďkovka a kapusta. O niečo viac 25-40 hodín klíči rajčiak a paprika. Najviac času z často kupovaných osív 30-60 hodín klíčia napríklad mrkva, petržlen a cibuľa.
Podpora klíčenia potrebujú semená, ktoré majú vonkajšiu vrstvu (osemenie) tvrdšiu. Môžu tak pred výsevom vyžadovať špeciálny zásah, ktorý umožní, aby krehké klíčky mali jednoduchšiu cestu von. Zdanlivo neporušiteľnú vrstvu takýchto semien mechanicky narušte, napríklad obrúsením pilníkom či hrubším šmirgľovým papierom.
Vysievame prvú zeleninu. Na čo si dať pozor?
Semená môžeme vysiať buď naširoko, alebo do riadkov. Výsev naširoko je praktický, pretože aj tak budeme neskôr mladé rastlinky jednotiť. Ak sa rozhodneme pre výsev do riadkov, prstami vytvoríme plytké riadky vzdialené od seba aspoň 5 cm Sejeme rovnomerne a dbáme na to, aby sa semená navzájom nedotýkali. Spôsobovalo by to problémy pri klíčení.
Náš TIP: Čo robíme pre zdravie vysievaných rastlín? Okrem použitia kvalitného substrátu priamo určeného na výsev? Symbivit je prípravok obsahujúci 6 rodov mykorhíznych húb obohatených hubou Trichoderma harzianum. Zlepšuje odolnosť vysievaných semien voči patogénnym pôdnym hubám. Spojenie týchto mikroorganizmom poskytuje rastline prežitie a prosperitu aj v chudobných a nepriaznivých podmienkach. Dokáže zabrániť problémom s chorobami rastlín, zabezpečí dokonalé zásobovanie a vstrebávanie živín a zlepší kondíciu.
Dáme tiež pozor, aby sme osivo nevysiali príliš hlboko. Mnohé druhy zeleniny sú totiž na hĺbku výsevu veľmi citlivé. Ak sú semená príliš nahusto, môžeme ich opatrne v riadku porozkladať. Teraz je ešte príležitosť na opravu. Vďaka redšiemu výsevu budeme mať pevnejšie priesady. Nakoniec osivo zasypeme tenšou vrstvou substrátu a utužíme doskou.
Zálievka a označenie výsevov
Utužený substrát opatrne zavlažíme. Použijeme buď rozprašovač. V žiadnom prípade výsev nezavlažujeme prúdom vody. Semená by sme mohli nechtiac vyplaviť, prípadne zmiešať spolu rôzne druhy.
Veľmi praktické je, keď si výsevy označíme. V rámci jednej nádoby si totiž môžeme vysiať nielen viac druhov zeleniny, ale aj rôzne odrody jedného druhu. Ideálne je poznačiť si na menovku aj dátum výsevu.
Navštívte nás v Záhradnom centre Garden Team v Bytči a vypestujte si spolu s nami vlastný šalát a zeleninu. Nájdete u nás výsevné misky, kvalitné osivá, mykorhýzne huby, spraye na rosenie vysiatych semien a ďalšie produkty pre vašu záhradu.