Hortenzie dobre porastú v spoločnosti rododendronov, ihličnanov a vždyzelených krov. Taktiež im to svedčí v trendových záhonoch s kvitnúcimi trvalkami, ako sú paprade, astilbe, rodgersie či funkie. Podsadiť sa môžu i tieňomilnými pôdopokryvnými druhmi.
Hortenzia – miesto na výsadbu
Hortenzie pre pestovanie preferujú polotieň, výživnú humóznu pôdu, v suchých obdobiach zálievku a zimnú ochranu. Vysádzame ich do mierne kyslej pôdy s pridaním rašeliny. V pôde s vysokým obsahom vápnika trpievajú na žltnutie listov. Hortenzie sú polokry, kry a nájde sa medzi nimi aj popínavá forma.
Horzenzie – správny rez a starostlivosť
Hortenzia kalinolistá
Hortenzia metlinatá
Hortenzia stromčekovitá
Hortenzia stromčekovitá – režeme ju skoro na jar. Odstránime staré, odumreté a veľmi tenké výhony. Ponecháme rovné silné výhony z minulého roku, pretože kvety vyrastajú z minuloročného dreva.
Hortenzia popínavá
Hortenzia popínavá – táto popínavá hortenzia vyžaduje oporu. Vykvitá v lete drobnými bielymi kvietkami s niekoľkými väčšími sterilnými kvetmi.
Aby kvet hortenzie zmodrel
Pôvodná farba záhradnej hortenzie je ružová, avšak, a čiastočne to platí aj pre iné druhy hortenzií s výnimkou bielo-kvitnúcich, farba okvetných lístkov reaguje na pôdne pH. Zmenu farby kvetu do modra má na svedomí nižšie pH pôdy, cca 3,5 až 4,2 a prítomnosť mikroelementu hliníka.
Ak už máte hortenziu vysadenú dlhšie a chcete experimentovať, obsypte ju kyslým substrátom a použite tiež hnojivo pre modré hortenzie. Kvety menia farbu postupne a nie naraz, a tak na kríku dosiahnete niekoľko odtieňov a farieb, čo pôsobí veľmi zaujímavo.