Minerálne vody zo Slovenska

Minerálne vody zo Slovenska: 3 slovenské poklady

Sulinka, Ľubovnianka a Minerálka Miss+ pre ženy

 

Na území našeho Slovenska sa nájde viac než 1 600 liečivých minerálnych prameňov a vrtov. Práve z nich vychádzajú známe minerálne vody ako Sulínka, Ľubovnianka či Minerálna voda Miss Pre ženy. Zväčša obsahujú katióny sodíka, draslíka, vápnika, či lítia alebo anióny fluóru, chlóru, brómu a jódu. Značnú časť slovenských vôd predstavujú kyselky s obsahom kysličníka uhličitého. Okrem ich nesporných zdraviu prospešných účinkov robí naše pramene výnimočnými aj ich chuť. Jedna minerálna voda je kyslá, druhá zásaditá, tretia smrdí ako pokazené vajce. Pozrime sa bližšie na minerálne vody, ktoré zakúpite u nás v BIO kútiku:

Sulínka

Sulínka je voda výnimočného chemického zloženia. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že obsahuje až 13 z 15 základných prvkov a mikroprvkov, ktoré sa podieľajú na stavbe ľudského tela a vytvárajú tak podmienky pre funkčnosť ľudského organizmu. Ďalšia výnimočnosť Sulínky je jej prírodný obsah CO2- oxidu uhličitého až 4 g/l. Prírodný CO2 je vo vode rozpustený a voľný. Na rozdiel od iných minerálok, kde vodu dosycujú potravinárskym CO2, je prírodný CO2 už na prvý pocit lahodnejší na jazyku a nedráždi sliznicu hrtanu.

Rozbory vody poukazujú, že Sulínka je sodnouhličitá voda, alkalická so zvýšeným obsahom magnézia a lítia. Vysokým obsahom minerálnych látok sa Sulínka radí do kategórie liečivých minerálnych vôd s celkovou mineralizáciou od 5100 do 7600 mg/l. Jedná sa o prírodnú, studenú, hypotonickú, hydrogén-natrium-uhličitanovú minerálku zo zásaditým charakterom čím zmierňuje žalúdočné a tráviace ťažkosti. Má množstvo benefitov:

  • odbúrava alkohol z tela a pomáha k stabilizácii žalúdočných kyselín
  • je vhodná pri pálení záhy
  • pomáha pri problémoch tráviaceho traktu (žalúdočné vredy, poruchy čriev, trávenie)
  • je pomocníkom pri svalových kŕčoch
  • podporuje kvalitu spánku
  • je prevenciou proti zápalom močového ústrojenstva
  • vhodná pri problémoch s dýchacím ústrojenstvom a prínosovými dutinami, prieduškami, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest
  • vďaka sodíku podporuje distribúciu tekutín v tele
  • je vhodná po športe či fyzickej námahe, alebo počas stresového obdobia
  • viac na:  https://sulinka.sk/sk/o-nas/

Ľubovnianka

Prírodná minerálna voda Ľubovnianka pochádza z prameňa Veronika vyvierajúceho v oblasti Levočských vrchoch v okrese Stará Ľubovňa na východnom Slovensku. Vyviera z hĺbky 176 m. S plniarenskou výrobou Ľubovnianky sa začalo v roku 1998.
Je stredne mineralizovaná, slabo kyslá minerálna voda bohatá na prírodný horčík. Obsahuje aj ďalšie minerálne látky ako vápnik a sodík.
Vďaka vysokej koncentrácií prírodného horčíka pôsobí priaznivo na srdce, zmierňuje bolesti hlavy a stavy podráždenia a uvoľňuje cievy.

Minerálka Miss pre ženy

Prírodná minerálna voda Miss spod štítov Vysokých Tatier v sebe ukrýva vysoký obsah kremíka, vápnika aj magnézia, pričom pri zvýšenej fyzickej aktivite sa na tento trojitý pilier naozaj oplatí oprieť:

  • Silicium (kremík): podporuje dôležité fyziologické funkcie ľudského organizmu, ktorý má priami vzťah k biosyntéze kolagénu. Tým má voda nesmierne blahodarné účinky na kĺby a kosti, pričom spomaľuje tvorbu vrások, zjemňuje, prekrvuje a celkovo ozdravuje citlivú ženskú pokožku. Okrem toho dopomáha k lepšej pružnosti i neštiepeniu vlasov. Ďalšia ženská pýcha, nechty, sú vďaka kremíku taktiež o čosi pevnejšie.
  • Kalcium (vápnik): U aktívnych žien je riziko zranení súvisiace s opotrebovaním alebo pretrénovaním oveľa častejšie. Je teda potrebné dbať na zvýšený príjem vápnika. O potrebe tohto minerálu pre pevné kosti snáď ani netreba hovoriť. Okrem toho je tiež nevyhnutný pre prácu svalov, pomáha udržiavať dobrú zrážanlivosť krvi a zaisťovať správnu činnosť srdca. Aby toho nebolo málo, príjem vápnika je jeden z faktorov regulujúcich telesnú hmotnosť.
  • Magnézium (horčík): Od tohto minerálu je závislá každá bunka tela. Prejavmi nedostatku horčíka sú migrény, poruchy spánku, rednutie kostí, bolesti svalov a hlavy či únava. U aktívnych žien môžu byť vplyvom zvýšenej záťaži príznaky zosilnené a ich nástup zrýchlený. Štúdia dokázala, že pri pravidelnom užívaní horčíka sa výkonnosť zvýši až o neuveriteľných 15%!