Bonsai v exteriéri

aug 17, 2021

Kultúra pestovania tvarovaných stromov v záhrade má dlhú tradíciu. Tieto výnimočné dreviny Vám prirastú k srdci. Bonsai je nie len tvar, krása a jedinečnosť, ale najmä spôsob pestovania. Originálne tvary sa dosahujú zastrihovaním a postupným tvarovaním. Spôsobom šľachtenia sa postupne podarilo vyšľachtiť v minulosti tvarované stromy v črepníkoch, bonsai v preklade znamená strom-nádoba. V súčasnosti si viete Bonsaie vysadiť aj do svojej záhrady, kde vytvoria dokonalú dominantu.

Kam bonsai umiestniť?

Bonsaie boli pestované ako zmenšené súsošia krajiny. V záhrade im vytvorte dostatok priestoru, aby mohli vyniknúť. Miesto si nájdu v každej časti záhrady. Doplniť ich môžete exotickými trávami, machmi. Niektoré druhy vyniknú spoločne s tvarovanými krami a azalkami.

Bonsai v exteriéri Bonsai pri dome

Sedem výsadby zásad pestovania Bonsaiov

Zemina na pestovanie

Pre väčšinu stromov sa pripravuje zmes z rašeliny, ílu a Zeolitu. Pomery miešania pôdy sú individuálne podľa druhu vysádzanej dreviny.

Zdravý koreňový systém

Pre pestovanie vitálnych drevín, je dôležité najmä ich správne zakorenenie. Pri bonsaioch používame právne zvolený typ mykorhíznych húb, ktoré pomáhajú drevinám počas celého života.

Mulčovanie

Povrch zeminy, do ktorej je stromček zasadený je vhodné chrániť proti vysychaniu vrstvou mulču, ktorá zabráni presychaniu drevín.

Svetlo

Vyberte si svoj strom do záhrady. Rôznorodé druhy stálozelených, listnatých aj opadavých druhov, budú vyžadovať rôzne podmienky. Pri výbere rady poradíme. Bonsaiom v nádobách výborne prospieva letnenie.

Zalievanie

Hlavným tajomstvom krásneho a zdravého bonsaja je správne zalievanie. Bonsaj je najlepšie polievať jemnou spŕškou vody zhora na substrát, aby sa zmyli minerálne soli na povrchu a zabránilo sa tak jeho vysoľovaniu. Z času na čas môžeme rastlinu celú preliať väčšou dávkou vody. Niektoré druhy je nutné zalievať tri krát do týždňa, iné iba jeden krát. Závisí to aj od ročného obdobia, teploty a slnečnosti v miestnosti. Dôležité je zbytočne neprelievať, pretože na rozbahnených koreňoch sa ľahko uchytia hnilobné zárodky a môžu zničiť strom.

Prihnojovanie

Závisí od veľkosti koreňovej sústavy. Tým, že pri bonsajoch v nádobách zmenšujeme koreňovú sústavu a životný priestor, zmenšujeme súčasne aj množstvo substrátu, preto je nutné pravidelné prihnojovanie. Zároveň stromček, ktorý máme v pôde mierne zásobujeme živinami. Keď pozorujeme žltnutie, z nedostatku výživy použijeme horkú soľ.
Staršie bonsaje spomaľujú rast a potrebujú menej živín, preto ich stačí prihnojovať dvakrát počas vegetácie.

Strihanie a tvarovanie drôtom

Drôtujeme vždy menšie bonsaie do správneho tvaru. Pracujeme opatrne, aby sme nepoškodili mladé konáriky, preto ich môžeme obviazať mäkkou handričkou. Pred tvarovaním strom nepolievame, aby bol ohybnejší.
U niektorých druhov bonsajov ako sú väčšie vypestované borovice tvarujeme dreviny len prikracovaním nových výhonov na jar. Bonsaje treba pred strihaním pohnojiť a po zostrihu menej polievať, kým sa nanovo nezazelení.

Ako je to s bonsaimi okolo konca leta?

Koncom leta a začiatkom jesene sa nám na boroviciach môže objaviť vnútri dreviny suché ihličie. Prečo je to tak? Keď zvyšok konárov je v poriadku… Vysvetlenie je jednoduché Najmä každý tretí rok, kedy borovice zhadzujú ihličie, ihlice zoschnú, opadnú. V prírode je to bežný kolobeh. U bonsaiových drevín. Najmä borovíc im vieme pomôcť.

Máme suché ihličie odstraňovať?

V korune, kde zostalo takéto suché ihličie, je prostredie na prezimovanie škodcov. Dlhodobé hromadenie suchého ihličia môže viesť dokonca k úhynu niektorého z konárikov kvôli nedostatku svetla. A pri záhradných bonsajoch je ešte jeden veľmi dôležitý fakt: medzi konáriky sa nedostáva svetlo a vzduch. To zabraňuje skrytým púčikom prebudiť sa. Oberáme sa o možnosť udržať náš bonsaj v perfektnom stave jemným vetvením.