Sme pre Vás otvorení

PO-PIA 8:00 – 17:00, SO 8:00 – 12:00

Predaj vianočných stromčekov od 1.12.2021

Bytča – Záhradné centrum, Žilina – JUNIOR, NAY elektrodom, Považská Bystrica – Zatko

Chryzantémy – jesenné nápady

okt 8, 2021

Chryzantéma je odvodená od gréckeho slova chrysanthemum, ktoré po rozdelení na slová chrysos (zlatý) a anthemon (kvet) dáva doslovný význam „zlatý kvet“. V súčasnosti existuje až 40 divých druhov chryzantém a tisícky odrôd rôznych tvarov a farieb, akými sú fialová, levanduľová, ružová, burgundy, bronzová či biela.

Chryzantémy – najdlhšia história pestovania

Napriek tomu, že ich u nás poznáme najmä ako typický kvet na Sviatok všetkých svätých, skrýva sa v nich oveľa viac. Chryzantéma symbolizuje šťastie, radosť, lásku alebo smútok. V niektorých európskych krajinách vrátane Slovenska je chryzantéma kvetom smrti a aj preto je súčasťou smútočných kytíc. Ostatnými rastlinami v tejto štvorke čínskych rastlín sú čerešňový kvet, bambus a orchidea. Spoločne predstavujú štyri ročné obdobia a  chryzantéma v nej predstavuje jeseň.

Starostlivosť o chryzanthémy

Chryzantémy nevyžadujú špeciálnu pôdu, postačí záhradný či rašelinový substrát. Náročné sú však najmä na vlhkosť pôdy a teplotné podmienky. Neznášajú sucho, takže ich treba výdatne polievať, no treba si dať pozor na prelievanie. Škodí im teplé počasie, a preto odporúčame v teplých dňoch kropiť vodou celé rastlinky. Takisto ako im škodí teplo, škodí im aj mráz.

Prezimovanie

Ak na dušičky prinesiete zosnulému chryzantémový záhon, ešte pred prvým mrazom si ho príďte vziať späť. Ak plánujete rastlinu uchovať aj do ďalšieho roka, odporúčame vám presadiť ju do záhrady a ostrihať jej kvietky. Stále je však otázne či zimu prežije, pretože pochádza z teplotne miernejšieho pásma ako je to naše slovenské. Plán B pre vás môže byť odloženie chryzantémy do garáže, alebo pivnice, kde sa teplota pohybuje okolo nuly.

Dekorácie v jesennom období

Spolu s jeseňou prichádza aj chladnejšie a sychravejšie počasie, ktoré väčšina z nás využije na tvorbu farebných dekorácií. Skúste prekonať sivosť dní a vyčarovať si pri dome alebo v interiéri pôsobivé dekorácie. Prechádzka v prírode vám určite poskytne veľa inšpirácií, z ktorých môžete tvoriť.

Jesenné obdobie so sebou prináša aj inšpiráciu a materiál na výrobu originálnych dekorácií do bytu. Ako a z čoho si vyrobiť jesennú dekoráciu?

NÁŠ TIP: Jesenná návšteva záhrady vie ponúknuť množstvo inšpirácií. Prírodné prvky a plody zo záhrady, sú skvelými doplnkami jesenných výzdob. Drevené materiály, prenosné drevené debničky a prútené koše, aj týchto pomocníkov v záhrade vieme zakomponovať do jesenných dekorácií.

Prírodné materiály ako sú tekvice zo záhrady. Stačí sa vybrať na príjemnú prechádzku do prírody a rozhliadnuť sa okolo seba. Určite objavíte nádherne zafarbené listy, gaštany, žalude, šišky, šípky alebo obyčajné konáriky.  Všetky tieto veci sú skvelým základom na výrobu dekorácií. Kvetiny akými sú najmä vresy, jesenné astry, a práve kvitnúce chryzantémy.

Chryzanthémy kúpite v našom Záhradnom centre Gardenteam v akciových cenách.