Záhradná alebo aj kanadská čučoriedka, Vaccinium corymbosum je nenáročný nižší ovocný ker. Jedlé a veľmi chutné plody majú vysoký obsah antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok. Vypestujte si vlastné plody čučoriedok na svojej záhrade!
Rady na pestovanie
Rastliny v kvetináči môžeme sadiť počas celej sezóny. Polohu si vystavujú slnečné alebo polotienisté stanovisko. Pôdu potrebujú skôr ľahšiu, priepustnú kyslú s prímesou rašeliny pH 4-5. Čučoriedka si vyžaduje pravidelnú zálievku. Najmä v dobe dozrievania plodov. Rastlinky počas sezóny pravidelne prihnojujeme, špeciálnymi hnojivami určenými na čučoriedky.
Náš tip: Akonáhle sa objavia prvé plody na vašich rastlinách. Odporúčame celé kríky zakryť sieťou proti vtákom, aby úroda neskončila len v zobákoch vtáčích hostí.
Napriek tomu, že sú čučoriedky samoopelivé, odporúča sa kúpiť viaceré. Pre väčší výnos plodov. Vysádzame kombináciu viacerých odrôd v rovnakej dobe kvitnutia.
Čučoriedky na terase?
Výhodou pestovania čučoriedok a aj iných kysľomilných rastlín je ľahšie udržanie pH pôdy. Ako nájdete aj v našom predchádzajúcom blogu o rododendrónoch. Najmä čučoriedky sú na pestovanie v nádobách vhodné. Vyžadujú si len dobré odvodnenie nádoby. Použije tiež vhodný kyslý substrát s prímesou rašeliny a dostatočnú zálievku.
Zaujímavosti o farebných čučoriedkach?
Okrem známych čučoriedok bol vypestovaný tiež ružový kultivar Pink Limonade. Jeho chuť je kyslejšia a podobná brusniciam.
Čučoriedky majú vysoký obsah antokyanátov (prírodné farbivá), farbia ústa i zuby a zanechávajú škvrny aj na šatách.
Odrody čučoriedok 2022
Odrody čučoriedok v ponuke
Čučoriedka kanadská Chandler
Odroda je stredne skorá, mrazuvzdorná odroda s veľkými tmavomodrými plodmi. Plody dosahujú priemer až 2 cm a prirovnávajú sa k čerešniam. Sú veľmi chutné a to najmä v čerstvom stave. Má mimoriadne dlhé obdobie zberu. Je vhodná najmä do nižších polôh s dlhším vegetačným obdobím.
Čučoriedka kanadská Brigitta
Stredne skorá, spoľahlivo rodiaca odroda. Bobule sú veľké, guľovité, svetlomodré, pokryté voskovým povlakom. Dužina je pevná, zelenej farby. Plody by sa mali zbierať niekoľko dní po úplnom vyfarbení. Vtedy získavajú svoju správnu chuť a vôňu. Sú vhodné na priamu konzumáciu a na ďalšie spracovanie. Odroda rastie vzpriamene, dorastá do výšky 1,3 – 1,8 m.
Čučoriedka kanadská Bluecrop
Patrí medzi základné odrody sortimentu. Ide o stredne skorú odrodu, ktorá má svetlomodré stredne veľké až veľké bobule. Z jedného kríka môžete dosiahnuť úrodu od 4 až do 9 kg. Odroda je málo problémová a v súčasnosti veľmi rozšírená.
Čučoriedka kanadská Duke
Mimoriadne obľúbená. Vytvára rozložitejší ker, ktorý dorastá do výšky 1,8 m. Kvitne od mája zvončekovitými bielymi kvetmi. Listy sú tmavozelené, lesklé vajcovitého tvaru a na jeseň sa sfarbujú do červena. Pre udržanie si veľkosti bobúľ vyžaduje silnejší rez.
Čučoriedka kanadská Darrow
Dezertná odroda s veľmi veľkými plodmi. Patria medzi najväčšie vôbec. Bobule sú pevné, odolné voči praskaniu. Odroda vytvára vzpriamené kry vysoké 1,5 – 1,8 m. Plody sa dobre oberajú a dozrievajú na prelome augusta a septembra.
Čučoriedka kanadská Elliott
Mimoriadne výnosná neskoro plodiaca odroda. Modré bobule sú sladké a šťavnaté. Dozrievajú v septembri-októbri. Plody sú určené na priamu konzumáciu, na varenie džemov, lekvárov, či omáčok k divine. Dorastá do výšky 180cm a viac.
Čučoriedka kanadská Bluegold
Stredne skorá odroda so stredne veľkými guľatými plodmi. Odporúčaný zber je zvyčajne v druhej polovici augusta. Plody majú dlhú trvácnosť. Odroda sa vyznačuje vysokou rodivosťou. Je nenáročná, vhodná do všetkých oblastí a dostatočne mrazuvzdorná.
Čučoriedka kanadská Nelson
Odroda vytvára pomerne vysoké kry so vzpriameným habitom. Výška 1,3 – 1,6 m. Plody sú veľké a aromatické, veľmi chutné. Začínajú dozrievať v auguste. Úroda z jedného kra je približne 6 kg. Plody sú trvácne, po dozretí neopadávajú. Majú dobrú transportovateľnosť a skladovateľnosť.
10 účinkov na zdravie
Čučoriedky sú výborným prostriedkom proti hnačkám a črevným poruchám. Taktiež zvyšujú vylučovanie môču a pomáhajú pri zápale močového mechúra. Znižujú hladinu cholesterolu a krvných tukov a pôsobia preventívne proti infekciám. Konzumácia čučoriedok posilňuje imunitný systém a pomáhajú pri chudnutí. Majú antibakteriálne účinky.
Hlavné antioxidanty v čučoriedkach patria do rodiny polyfenolov antioxidantov nazývaných flavonoidy. Najmä jedna skupina flavonoidov – antokyaníny – je zodpovedná za mnohé z týchto prospešných účinkov na zdravie.
Čučoriedky sú najchutnejším liekom proti stresu. Čím väčšmi sme stresovnaní, tým viac čučoriedok by sme mali konzumovať. Účinné látky v čučoriedkach majú upokojujúci vplyv na naše nervy. Zdravé srdce, nižší krvný tlak.
Recept na čučoriedkový koláč
Suroviny
2 vajcia
2/3 hrnčeky kryštálového cukru
1,5 hrnčeku hladkej múky
2 lyžičky prášku do pečiva
1 čajová lyžička škorice
2/3 čajovej lyžičky soli
1/2 hrnčeku mlieka
3 lyžice masla
2 hrnčeky čerstvých borievok
práškový cukor
Postup
Vajcia rozšľaháme spoločne s cukrom až na penu. Múku zmiešajte s práškom do pečiva, škoricou a štipkou soli na zvýraznenie chuti. Postupne pridávajte zmes do vajec, následne pridajte mlieko. Cesto dôkladne premiešame a pridáme maslo.Nakoniec do cesta pridajte jeden hrnček čučoriedok. Cesto rozlejeme na pekáč, posypeme zvyškom čučoriedok a vložte do prehriatej trúby. Pečte na 250°C 45minút, podľa vášho typu trúby. Nakoniec jemne dozdobíme práškovým cukrom.
Balenie čučoriedok
v Záhradnom centre Garden Team v akciovej cene už od 5,99 €