Hortenzie – tajomstvo pestovania

aug 3, 2021

Hortenzie dobre porastú v spoločnosti rododendronov, ihličnanov a vždyzelených krov. Taktiež im to svedčí v trendových záhonoch s kvitnúcimi trvalkami, ako sú paprade, astilbe, rodgersie či funkie. Podsadiť sa môžu i tieňomilnými pôdopokryvnými druhmi.

Hortenzia – miesto na výsadbu

Hortenzie pre pestovanie preferujú polotieň, výživnú humóznu pôdu, v suchých obdobiach zálievku a zimnú ochranu. Vysádzame ich do mierne kyslej pôdy s pridaním rašeliny. V pôde s vysokým obsahom vápnika trpievajú na žltnutie listov. Hortenzie sú polokry, kry a nájde sa medzi nimi aj popínavá forma.

Hortenzie biele a zelené

Horzenzie – správny rez a starostlivosť

Hortenzia kalinolistá – režeme ju skoro na jar. Odstránime staré, odumreté a veľmi tenké výhony. Ponecháme rovné silné výhony z minulého roku, pretože kvety vyrastajú z minuloročného dreva.

Hortenzia metlinatá – rezať sa môže i nemusí. Ak sa nebude, rastlina bude veľká a hustá s množstvom skôr menších súkvetí. Rez všetkých výhonov cca 30 cm nad zemou spôsobí intenzívny rast s väčšími súkvetiami približne v jednej úrovni.

Hortenzia stromčekovitá –  skoro na jar ju režeme pomerne hlboko, nechávame niekoľko očiek nad zemou. Kvety vyrastajú na nových letorastoch.

Hortenzia popínavá – táto popínavá hortenzia vyžaduje oporu. Vykvitá v lete drobnými bielymi kvietkami s niekoľkými väčšími sterilnými kvetmi.

Hortenzie

Aby kvet hortenzie zmodrel

Pôvodná farba záhradnej hortenzie je ružová, avšak, a čiastočne to platí aj pre iné druhy hortenzií s výnimkou bielo kvitnúcich, farba okvetných lístkov reaguje na pôdne pH. Zmenu farby kvetu do modra má na svedomí nižšie pH pôdy, cca 3,5 až 4,2 a prítomnosť mikroelementu hliníka.

Ak už máte hortenziu vysadenú dlhšie a chcete si zaexperimentovať, obsypte ju kyslým substrátom a použite tiež hnojivo pre modré hortenzie. Kvety menia farbu postupne a nie naraz, a tak na kríku dosiahnete niekoľko odtieňov a farieb, čo pôsobí veľmi zaujímavo.