Ibištek – pestovanie pre bohaté kvitnutie

júl 22, 2021

Ak patríte k milovníkom ibištekov viete, že nie je náročnou rastlinou na pestovanie. Ak mu doprajete ideálne podmienky, odmení sa vám svojou vitalitou a krásou V záhradnej tvorbe veľmi obľúbené, pretože vytvárajú v záhradách atraktívne, neskoršie kvitnúce dominanty s kvetmi v odtieňoch bielej, červenej, modrej, fialovej a v ich kombináciách. Kvitnutím počas neskorého leta, kedy už kvitne len málo rastlín a dopĺňajú tak iné rastliny. V záhradách sa pestuje viacero druhov ibištekov.  Patria k odolným druhom do záhrad.

kvet ibišteka červený

Ibištek – miesto na výsadbu

Ibišteku vyhovuje slnečné stanovisko, ideálne s južnou expozíciou, keďže ibištek začína pučať pomerne neskoro (máj – jún), nehrozia mu ani neskoré jarné mrazíky. Rovnako dobre znáša aj horúce počasie, no pri horúčavách si vyžaduje viac vlahy.

Ibišteky sa vedia dobre prispôsobiť rôznym pôdnym typom, tie by nemali byť trvalo podmočené. Dokonca prežijú aj v chudobných pôdach no pre bohatšie kvitnutie si vyžadujú živiny v podobe hnojiva či kompostu. Hnojivo môžeme aplikovať od apríla do septembra, pričom vhodnou je jednorazová aplikácia pomaly rozpustného hnojiva počas apríla.

Zalievanie Ibišteka je nevyhnutné najmä u menších rastlín, najmä nedávno vysadených. Čím väčší ker, tým hlbšie má korene a tým dlhšie odoláva suchu. Ibišteku pomáha udržiavať vlhkosť pôdy mulč z drevnej štiepky alebo kôry.

 Ibištek – správny rez a starostlivosť

Ibištek sa prebúdza pomerne neskoro (máj – jún), takže buďte trpezliví a neodstraňujte zdanlivo suché konáre. Najkrajší v jeho prirodzenej forme kra, takže jeho strihanie sa väčšinou obmedzuje len na odstraňovanie suchých a chorých stoniek/konárov.

Po odkvitnutí je vhodné kvety odstrihnúť ešte predtým ako vytvoria semená, pretože tak podporujeme ibištek k opätovnému kvitnutiu.

Ochrana voči škodcom spočíva v prevencií a zásahu proti voškám. Ibištek po invázii vošiek väčšinou vyženie nové listy a aj zakvitne, no je v danej sezóne oslabený.

kvet ibišteka fialový