Sme pre Vás otvorení

PO-PIA 8:00 – 17:00, SO 8:00 – 12:00

Predaj vianočných stromčekov od 1.12.2021

Bytča – Záhradné centrum, Žilina – JUNIOR, NAY elektrodom, Považská Bystrica – Zatko

Ihličnan ako dominanta záhrady

okt 14, 2021

Okrasné ihličnany pre záhrady, predzáhradky a živé ploty

Okrasné ihličnany patria medzi najobľúbenejšie dreviny vôbec. Výhodou je stálozelenosť a odolnosť voči mrazom. Nádherné sú v každej okrasnej záhrade. Použitie si nájdu vo viacerých záhradných kompozíciách. Zaujímavé sú svojim tvarom a ihličím. Farebné ihlice alebo šupiny v rôznych odtieňoch striebornej nájdete v našich kultivaroch. Strieborné alebo živo zelené ihličie, tak môžete mať vzpriamené, stĺpovité, kužeľovité, zakrpatené, rozložité, guľovité, ploché, plazivé aj previsnuté. Množstvo tvarov sa hodí do menších úprav aj pre pestovanie v kvetináčoch.

Ihličnaté okrasné dreviny

Napríklad voľná skupina okrasných ihličnanov pôsobí esteticky a vytvorením ľahkého polotieňa vytvorí vhodné podmienky pre rast ďalších rastlín. Rozmanitosť veľkostí, tvarov a farieb okrasných ihličnatých stromov aj nižších drevín Vám umožní vytvoriť podľa vlastného vkusu veľmi zaujímavú okrasnú záhradu. Možné je okrasné ihličnany kombinovať s okrasnými kvitnúcimi kríkmi aj trvalkami. Úzko stĺpovitý rast radu okrasných ihličnanov je výhodný aj pre malé záhrady.

NÁŠ TIP: Dostupné sú aj mykorhízne huby Ectovit, ktoré sa aplikujú pri výsadbe a účinkujú po celý život rastliny. Zlepšujú koreňový systém, a tým sú rastliny ešte odolnejšie a so zdravým vyváženým rastom. Zdravý koreň, je pre rastlinu zásadný a práve mykorhízne huby spolupracujú s rastlinou pri výžive vo vzájomnej symbióze.

Hnojivá na ihličnany a okrasné dreviny sú nevyhnutnou potrebou pestovania týchto drevín. Dodávajú nevyhnutné mikroprvky a častice pre správny a kvalitný vývoj dreviny. Najideálnejšie sú granulované hnojivá, ktoré poskytujú kvalitné a dlhodobé vyživovanie dreviny.

Tvarované dreviny do modernej záhrady

Tvarované dreviny sú nádhernou dominantou každej záhrady. Vznikajú viacero rokov, a ich pestovaním sa venuje odborne. Zapestované ihličnany ako borovice aj stálozelené rastliny sú okrasné svojim tvarom aj v zime.

Jedľa – obľúbená drevina

Okrasná drevina jedľa lasiocarpa je najobľúbenejšia spolu s okrasnou drevinou nazývanou jedľa kórejská. Jedľa kaukazská a iné druhy jedle je najnádhernejšia okrasná drevina, ktorá zdobí mnoho záhrad a parkov. Jedľa má husté nepichľavé ihličie. Ideálne sú ako okrasná drevina solitér.

Smreky a smrekovce a ďalšie ihličnany

Smrek, omorika, smrekovec, tisy, a iné okrasné dreviny sú súčasťou okrasných záhrad už od nepamäti. Dajú sa použiť ako okrasná drevina solitér, prípadne na živý plot.

Zaujímavé ihličnany nájdete u nás v Záhradnom centre Gardenteam v Bytči.