Sme pre Vás otvorení

PO-PIA 8:00 – 17:00, SO 8:00 – 12:00

Predaj vianočných stromčekov od 1.12.2021

Bytča – Záhradné centrum, Žilina – JUNIOR, NAY elektrodom, Považská Bystrica – Zatko

Jahody na sadenie

aug 24, 2021

Jahody a najmä tie doma vypestované, sú obľúbeným ovocím detí i dospelých. Preto sú v našich záhradách sú často vysádzaným ovocím. Chuť týchto sladkých plodov je skvelá do koláčov, džemov, a ďalších pochúťok plných vitamínov a stopových prvkov.

Kedy vysádzať jahody?

Veľkou výhodou výsadby jahôd v neskorom lete – začiatok jesene je, že do príchodu mrazov stihnú sadenice dobre zakoreniť a vytvoriť dostatočnú ružicu listov. Z úrody sa tak môžete tešiť už v prvom roku po vysadení jahôd. Vhodné je sadenie pri zamračenom počasí, prípadne po daždi.
Jahody sú vhodné k jarnej aj jesennej výsadbe, kvetináčované sadeničky je možné sadiť počas celej vegetačnej sezóny. Každé obdobie výsadby má svoje výhody. Zárukou dobrej úrody sú zdravé, dobre vyvinuté sadenice s bohatým koreňovým systémom.

Ako správne vysadiť jahody?

Pre vysádzanie jahôd si miesto pripravíme už vopred. Záhon musí byť vyčistený a vhodné je zapracovať výživný kompost, prípadne do pôdy ešte plytko zapracujte ďalšie hnojivá (síran draselný + superfosfát) mesiac pred plánovanou výsadbou jahôd – jahody nesmú ísť do čerstvo pohnojenej pôdy. Pôda musí byť dobre uľahnutá, aby sadenice nevymŕzali.

Jahody potrebujú priepustnú, vlhkú a výživnú pôdy. Vysadiť ich vieme na slnečné alebo polotienisté miesto v záhrade. Jahody počas sezóny odporúčame prihnojovať hnojivom na jahody.

Pri výsadbe si určíme spon 20-30cm a 60-70cm. Príprava jamky môže byť malou motyčkou, na dno dáme kompostovú rašelinu, ktorú zmiešame s pôdou. K výsadbe na korene rastlín v množstve zhruba čajovej lyžičky pridáme mykorhízne huby, tie sa naviažu na koreňový systém a pomáhajú rastlinkám počas celého života. Prilejeme vodou, korienky rozprestrieme a zasypeme. Pozor si dávame na srdiečka, ktoré musia ostať nad povrchom pôdy. Rastlinky zavlažíme, pozor si opäť dávame na srdiečka jahôd, tie nenalievame vodou. Výsadbu následne zamulčujeme.
Odrody jeseň 2021

Ćervené jahody

ELSANTA – najpestovanejšia jahoda v Európe. Plody sú veľké, šťavnaté, výbornej sladkej chuti. Majú mierne kužeľovitý tvar a žiarivo červenú farbu. Úrodnosť je vysoká a pravidelná. Plody sú určené najmä na priamu konzumáciu, zaváranie a mrazenie. Elsanta je odolná voči chorobám.

SENGA SENGANA – odroda obľúbená pre vysokú úrodnosť a dlhú trvácnosť plodov. Tmavočervené plody sú stredne veľké, dužina je pevná a šťavnatá s malou dutinou sladkokyslej aromatickej chuti. Dobre rastie aj v neúrodnej pôde. Plody narastú do veľkosti 7 cm, neskôr sa plody zmenšujú. Veľmi dobrá na zaváranie. Je odolná proti fytoftórovej hnilobe plodov.

KARMEN – je odroda vhodná aj do vyšších polôh. Veľkoplodá odroda s krvavo červenou dužinou s chuťou lesných jahôd. V porovnaní s ostatnými veľkoplodými odrodami je výrazne aromatická a chutná. Má bohatú úrodu a hodí sa predovšetkým na priamy konzum. Jahoda ´Karmen´ je vhodná aj do vyšších polôh.

STÁLORODIACE

OSTARA – dokáže neustále tvoriť kvety a plody, ktoré si môžete vychutnať až do prvých mrazov. Plody sú pestrej červenej farby s pevnou dužinou. Ich chuť je veľmi lahodná, aromatická. Odroda ´OSTARA´ je mimoriadne vhodná na konzumáciu v čerstvom stave a má vysokú úrodnosť a bohato odnožuje. Je vhodná aj na pestovanie v nádobách.

EVIE II – je u nás novinka, obľúbená stálerodiaca odroda s vysokou úrodnosťou. Plody sú veľké, guľaté, šťavnaté a sladké. Jej výnimočnosťou je hlavne rodenie aj za vysokých teplôt +30°C.

Jahody v miske

Jahody na sadenie v záhradnom centre 10 ks-pack v cene 7,50 €