Jahody na sadenie

mar 29, 2022

Jahody a najmä tie doma vypestované, sú obľúbeným ovocím detí i dospelých. Preto sú v našich záhradách sú často vysádzaným ovocím. Chuť týchto sladkých plodov je skvelá do koláčov, džemov, a ďalších pochúťok plných vitamínov a stopových prvkov.

Kedy vysádzať ?

V súčasnosti sa však pomerne často využíva aj jarná výsadba – najčastejšie v mesiacoch apríl a máj.

Podmienkou úspechu každej, teda aj jarnej výsadby je zdravý biologický materiál s deklarovaným pôvodom so špecializovaných pracovísk. Tie zaručujú, že nie je napadnutý niektorým z vírusových a mykoplazmatických ochorení. Z úrody sa tak môžete tešiť už v prvom roku po vysadení jahôd. Vhodné je sadenie pri zamračenom počasí, prípadne po daždi. Jahody sú vhodné aj k jarnej výsadbe, kvetináčované sadeničky je možné sadiť počas celej vegetačnej sezóny. Každé obdobie výsadby má svoje výhody. Zárukou dobrej úrody sú zdravé, dobre vyvinuté sadenice s bohatým koreňovým systémom.

Ako správne vysadiť jahody?

Pre vysádzanie jahôd si miesto pripravíme už vopred. Záhon musí byť vyčistený a vhodné je zapracovať výživný kompost, prípadne do pôdy ešte plytko zapracujte ďalšie hnojivá mesiac pred plánovanou výsadbou jahôd – jahody nesmú ísť do čerstvo pohnojenej pôdy. Pôda musí byť dobre uľahnutá, aby sadenice nevymŕzali.

Jahody potrebujú priepustnú, vlhkú a výživnú pôdy. Vysadiť ich vieme na slnečné alebo polotienisté miesto v záhrade. Jahody počas sezóny odporúčame prihnojovať hnojivom na jahody.

Pri výsadbe si určíme spon 20-30cm a 60-70cm. Príprava jamky môže byť malou motyčkou, na dno dáme kompostovú rašelinu, ktorú zmiešame s pôdou. K výsadbe na korene rastlín v množstve zhruba čajovej lyžičky pridáme mykorhízne huby, tie sa naviažu na koreňový systém a pomáhajú rastlinkám počas celého života. Prilejeme vodou, korienky rozprestrieme a zasypeme. Pozor si dávame na srdiečka, ktoré musia ostať nad povrchom pôdy. Rastlinky zavlažíme, pozor si opäť dávame na srdiečka jahôd, tie nenalievame vodou. Výsadbu následne zamulčujeme.

Odrody jahôd 2022

Ćervené jahody

🍓 Veľkoplodé jahody

Kent

Stredne skorá dezertná odroda, ktorá pochádza z Kanady. Je vysoko úrodná, odolná voči hubovým chorobám a taktiež odolná voči suchu a mrazu. Má pevné plody, ktoré sa ľahko oddeľujú od stopky. Plody sú veľké, lesklé, sýto červenej farby. Dužina je sladká a šťavnatá. Plody zostávajú čerstvé ešte dlho po zbere.

Florence

Neskorá odroda jahôd, ktorej plody sú veľké, ťažké a veľmi chutné. Je tmavo červenej farby, dozrieva koncom júna a jej zdravotný stav je výborný.

Polka

vysoko úrodná skorá holandská odroda vhodná aj do ťažkých pôd a vyšších polôh.

Elsanta

najpestovanejšia jahoda v Európe. Plody sú veľké, šťavnaté, výbornej sladkej chuti. Majú mierne kužeľovitý tvar a žiarivo červenú farbu. Úrodnosť je vysoká a pravidelná. Plody sú určené najmä na priamu konzumáciu, zaváranie a mrazenie. Elsanta je odolná voči chorobám.

Senga sengana

odroda obľúbená pre vysokú úrodnosť a dlhú trvácnosť plodov. Tmavočervené plody sú stredne veľké, dužina je pevná a šťavnatá s malou dutinou sladkokyslej aromatickej chuti. Dobre rastie aj v neúrodnej pôde. Plody narastú do veľkosti 7 cm, neskôr sa plody zmenšujú. Veľmi dobrá na zaváranie. Je odolná proti fytoftórovej hnilobe plodov.

Vibrant

pochádzajúce z Veľkej Británie licencovaná super-novinka! Skorá odroda začína prinášať plody 7 dní pred Elsantou. Veľmi úrodná, dokonale prináša plody cez 60 dní. Veľké, lesklé, krásne tvarované plody, veľmi dobrej chuti. Veľké množstvo plodov patriacich do 1. Triedy. Farba plodov je veľmi červená.

🍓 Stálorodiace jahody

Ostara

dokáže neustále tvoriť kvety a plody, ktoré si môžete vychutnať až do prvých mrazov. Plody sú pestrej červenej farby s pevnou dužinou. Ich chuť je veľmi lahodná, aromatická. Odroda je mimoriadne vhodná na konzumáciu v čerstvom stave a má vysokú úrodnosť a bohato odnožuje. Je vhodná aj na pestovanie v nádobách.

San Andreas

plody sú veľmi veľké a nemajú tendenciu sa zmenšovať (zvyčajne >90% ovocia je I. triedy). Mimoriadne chutné, odolné voči preprave, veľmi vyhľadávané a cenené na trhu dezertných jahôd Odroda odolná voči vírusom. Prináša ovocie 6 týždňov po výsadbe

Selva

nenáročná stálerodiaca odroda s veľkými, pevnými plodmi výbornej chuti.

🍓 Lesné jahody

Rujana

stále rodiaca odroda mesačnej jahody RUJANA má žiarivo červenú farbu a na povrchu je obsiata žltými semiačkami. Dužina je veľmi aromatická, šťavnatá a sladká. S bohatou úrodou sa môžete zásobiť od mája až do októbra. Drobné jahody sú ideálne pre menšie plochy. Dobre sa im bude dariť aj vo väčších nádobách.

Regina

odrodu lesnej jahody Regina zaraďujeme ju medzi celoročné jahody – dozrieva od júna až do jesene. Plody sú veľmi veľké, niekoľkonásobne väčšie ako u divo rastúcej formy. Chuť plodov je veľmi dobrá, vysoko aromatická, plody sú veľmi voňavé. Výhodou je tiež odolnosť voči chorobám a možnosť pestovania v nádobách.

Jahody v miske

Balenie jahôd na sadenie

v záhradnom centre Garden Team 10 ks-pack v akciovej cene už od 4,99 €