Ako správne naštartovať záhradné jazierka?

apr 15, 2020

Na jar je treba "naštartovať" takmer celú záhradu. Prečítajte si 6 krokov ako správne naštartovať záhradné jazierko po zime, tak aby jeho vzhľad a funkcia boli čo najlepšie.
6 krokov pre správne naštartovanie jazierka

6 krokov pre správne naštartovanie jazierka

Záhrada sa začína postupne zelenať, no niekedy to bohužial platí aj o… vode v jazierku – a to nám jarnú atmosféru trošku kazí. Slnečne dni často vedú k takzvanému prevrstveniu jazierka Voda od povrchu klesá a nahrádza ju chladná voda zo dna. Vplyvom tohto procesu voda ožíva. To je okamžik, kedy je treba jazierku venovať patričnú pozornosť. Čím skôr, tým lepšie. Poradíme Vám, ako na to.

1. Základná údržba

Základným pravidlom jazierkového upratovania je “primeranosť“ – jazierko je prírodný biotop a nemá rado extrémy. Každoročne odbahnenie a výmena vody nie sú potrebné. Mali by ste len odstrániť prebytočný kal a organické nečistoty (odumreté časti rastlín, uhynuté zvieratá, listy, atď…). K odstráneniu kalu môžete použiť jazierkový vysávač, hrubšie nečistoty odstránime sieťkou. Ostatné nečistoty a časti organickej hmoty nevadia, aspoň sa zachytia a stabilizujú prospešné baktérie

2. Zákaly a jednobunkové riasy.

So slnečným svitom sa môžu objaviť zákaly. Jazierko si zvyčajne s takouto situáciou behom pár dní poradí. Pokiaľ nie, pomôcť Vám môžu čističe jazierka typu VLOČKA jazierka. Aplikáciou dôjde k nabaľovaniu a zhlukovaniu nečistôt spolu s jednobunkovými riasami a sinicami do väčších skupín. Vločkovač nečistoty vyráža do chuchvalcov a sedimentov a voda sa stane priehľadnejšia. Optimálne je vločkovať ešte pred odstránením kalu zo dna jazierka. P.S. Vločkovanie, aj keď je účinné, nemajú radi jeseterovité ryby.

3. Akvatechnika a filtrácia.

Ak používate v jazierku akvatechniku – spravte jej technickú kontrolu. Venujte pozornosť mechanickému stavu celej inštalácie, hlavne prasklinám a netesnostiam. Skontrolujte elektrické rozvody – utiahnite svorky, skontrolujte tesnosť a neporušenosť vedení. Pripravte a spustite filtračné zariadenie (použite štartovacie baktérie BAENZY štart – polovicu dávky do jazierka, druhú do filtrácie), zapnite UV lampu na odstraňovanie rias a skimmer na zber nečistôt z vodnej hladiny.

4. Základné parametre vody

Pri začatí sezóny je potrebná kontrola parametrov vody, hlavne pH a tvrdosti (použite jazierkový TESTER 5v1). Pokiaľ je voda príliš kyslá (pH menšie ako 6) alebo pení, vymeňte 1/4 vody v jazierku – prípadne použite prípravok pH plus. S príliš zásaditou vodou (pH nad 8) si poradíte pridaním dažďovej vody alebo prípravkom pH mínus. Optimálna hodnota tvrdosti vody by mala byť v rozsahu 8 – 15° dGH. Pri napúšťaní jazierka zo studne môžete použiť ZMÄKČOVAČ. Naopak – pokiaľ používate mäkkú vodu, je vhodné použiť prípravok NA STABILITU – ten vode dodá minerály a stopovité prvky. Obsah fosforu (čo je zásadná živina pre riasy) zničíme aplikáciou prípravku FOSFOSORB.

5. Starostlivosť o vodné rastliny

Vodné rastliny, rovnako ako okrasné záhradné striháme na jar, nie na jeseň. Prebujnené rastliny obmedzte, aby neuberali priestor ostatným. Odstránený materiál nechajte pár dní ležať pri jazierku, aby sa z nich mohli drobné živočíchy vrátiť späť. Rastliny môžete preskupiť alebo dosadiť tak, aby v lete vytvárali potrebný tieň )polovica hladiny by však mala zostať voľná)

6. Ryby

Akonáhle ma voda v jazierku stabilnú teplotu nad 10 – 11°C, môžete začať kŕmiť ryby po malých dávkach (1/3 – 1/4 bežnej dávky) kvalitným krmivom. Ryby, ktoré ste nechali prezimovať v teplejšom prostredí dajte do jazierka, až keď voda dosiahne teplotu okolo 12 – 15°C, nechajte ich pomaly aklimatizovať sa.