Október v záhrade 1. časť

sep 26, 2019

Na čo nezabudnúť a aké činnosti vás čakajú?
Jablká a hrušky na zelenej tráve
Listy stromov a kríkov začínajú žiariť jesennými farbami, väčšina úrody už je pozbieraná, posledné kvety odkvitajú.
Príroda sa pomaly pripravuje na zimný spánok, ale vás na záhrade ešte čaká veľa práce, aby ste ju čo najlepšie pripravili na budúcu sezónu.

Upracte neskoré odrody jabĺk a hrušiek

V októbri je na čase pozbierať aj tie najneskoršie zimné odrody jabĺk a hrušiek. Nechajte ich dobre vyzrieť, ale očešte ich skôr, než prídu prvé mrazíky. Po zbere je tiež dôležité z okolia stromov odstrániť všetky popadané plody, pôdu skypriť a riadne prehnojiť kompostom alebo umelými jednozložkovými draselnými a fosforečnými hnojivami. Nezabudnite tiež na orechy. Tie ale začnite zberať až vo chvíli, keď samy začnú padať zo stromov. Sušte ich na suchom a dobre vetranom mieste.

Vysaďte ovocné stromčeky

Od polovice októbra do prvých mrazíkov môžete vysádzať v podstate všetky ovocné stromy, len pozor na chúlostivé broskyne, tie vysaďte skôr. Hĺbka výsadby sa väčšinou riadi podľa toho, ako stromček rástol v škôlke, väčšinou dosahuje úroveň tesne pod miestom štepenia. Príliš hlboká výsadba vedie k pomalému rastu, nepodanie kvetov i väčšej náchylnosti k chorobám. K mladému stromčeku umiestnite ako oporu pevný kôl.

Nezabudnite v zemi cibuľky

Vyryjte zo zeme hľuzy a cibule kvetov, ako sú gladioly, kany, hľuznaté begónie a ďalšie. Opatrne ich očistite a nechajte ich doschnúť na dobre vetranom mieste, kde nemrzne. Potom ich uskladnite na suchom tmavom mieste.

Vysaďte jarné cibuľoviny

Ak chcete, aby sa na jar vaša záhrada rozsvietila všetkými možnými farbami, môžete v teplých dňoch prvej polovice októbra stále ešte vysádzať okrasné cibuľoviny. Napríklad tulipány, sýto farebné modrice, atraktívne hyacinty, kosatce tvoriace cibule, okrasné cesnaky, vonkajšie cyklámeny a ďalšie. Začiatkom októbra je za priaznivého počasia ešte posledná vhodná doba aj pre narcisy.

Presaďte bylinky do kvetináčov

V októbri je posledný čas k presadeniu byliniek, ktoré potom môžete používať v kuchyni aj v zime. Po vybratí zo záhonov ich zasaďte do kvetináčov a nechajte ich v chlade. Keď ich budete potrebovať, stačí ich preniesť do tepla, umiestniť na čo najsvetlejšie miesto a začať výdatnejšie zalievať. Na rýchlenie sa hodí pažítka, petržlenová vňať kudrnatá, ale aj ďalšie druhy byliniek.