Prvým krokom by malo byť pokosenie trávnika. Odporúča sa kosiť na maximálnu výšku, a to okolo 4cm. Príliš nízke kosenie trávniku škodí a môžu sa vytvárať spálené a suché miesta. Ak kosíte veľmi nízko trpia hlavne dôležité korene.
V ďalšom kroku prichádza samotná vertikutácia. Vertikutácia znamená prevzdušnenie trávnika pomocou stroja, ktorý narezáva trávne plsti pomocou rotujúcich nožov. Ak máte na vašom dvore menšie trávové plochy postačia vám vertikutačné hrable: Pri väčších a hlavne nerovných plochách by ste si mali vybrať radšej benzínový vertikutátor. Hneď po aplikovaní prevzdušnenia trávnika, môže váš trávnik vyzerať veľmi nevábne a zničene, ale nebojte sa, stačí aplikovať dlhodobo pôsobiace hnojivo a zanedlho bude váš trávnik ako nový.
Na zazimovanie trávnika sú najvhodnejšie dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré postupne uvoľňujú živiny s vysokým obsahom draslíka. Neskorá jeseň (asi mesiac pred tým, než prídu mrazy) je najlepší čas na hnojenie, pretože je v tomto období málo vyživený. Práve ten mu pomôže prežiť a premôcť mrazy a ďalšie zimné prekvapenia. Hnojenie na jeseň pomôže koreňom prežiť „hibernáciu“ a prebudiť ich skoro na jar. Najlepšie ako aplikovať hnojivo je posýpacím vozíkom, čím dosiahnete rovnomerné pohnojenie a vyhnete sa nejednotnému vzhľadu trávnika. Výber hnojiva nesmiete zanedbať, aby ste potom na jar neboli nemilo prekvapení.