Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

nov 18, 2019

Správna výsadba ovocných stromov nemusí byť komplikovaná. Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti.
Výsadba stromčekov
Správna výsadba ovocných stromov nemusí byť komplikovaná. Stačí sa riadiť nasledovnými krokmi:

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti.

Kedy sadiť ovocné stromy?

Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október, november, kedy sú stromy už vo fáze vegetačného pokoja. Stromčeky majú pri jesennej výsadbe čas do príchodu zimy ešte zakoreniť, a budú tak lepšie pripravené na nasledujúce vegetačné obdobie. Podmienkou však je aby pôda ešte nebola zamrznutá ani premočená.

Ako sadiť ovocné stromy?

Príprava stromčeka

ako sadiť ovocné stromčeky?
Voľnokorenné ovocné stromčeky je potrebné zasadiť čo najrýchlejšie po kúpe. Koreňe ponoríme na noc pred sadením do vody aby sa hydratovali. Korene pred výsadbou zastrihneme na dĺžku cca. 30 cm, odstrihneme choré a poškodené korene a obnovíme staršie rezné rany na koreňoch.

Vykopanie výsadbovej jamy

Rýľom alebo rýľovacími vidlami vykopeme výsadbovú jamu dva krát hlbšiu a širšiu ako je koreňová sústava ovocného stromčeka. Na dno výsadbovej jamy pridáme trochu vyzretého hnoja prípadne kompostu (značne tak urýchlime rast a nábeh do rodivosti stromu). Hnoj ani kompost by však nemal byť v priamom kontakte s koreňmi a tak ho prekryjeme zeminou (korene tak budú až nad touto vrstvou zeminy). Výsadbová jama by sa mala vykopať až v deň výsadby.

Výsadba stromčeka

ako sadiť ovocné stromyStrom vložíme do výsadbovej jamy a za stáleho natriasania prihadzujeme zeminu. Korene tak budú rovnomerne rozložené v pôde. Stromček by mal byť zasadený v rovnakej hĺbke v akej bol zasadený v škôlke, prípadne v kontajneri a miesto štepenia by malo byť minimálne 10 cm nad zemou. Pôdu poriadne utlačíme aby sme stromček stabilizovali.

Zabezpečenie opory a ochrany pred zverou

Na okraj výsadbovej jamy zatlčieme oporné koly, ktoré udržia strom stabilný pokým dostatočne nezakorení. Väčšinou postačujú 1-2 oporné koly, ktoré previažeme s kmeňom stromčeka voľným osmičkovým uzlom (v tvare ležatej osmičky) a tak ho zastabilizujeme. Oporu ponecháme pri stromčeku minimálne 2 roky. Niektoré typy ovocných stromov (najmä s trpasličími a slabo rastúcimi podpníkmi) potrebujú permanentnú oporu.

Ak má k stromčeku prístup domáca alebo divá zver, je potrebné okolo kolov husté pletivo aby sme zvieratám zamedzili stromček obhrýzť alebo inak poškodiť.

Zálievka a mulč

Strom po výsadbe výdatne polejeme a zálievku opakujeme aj nasledujúci deň. Pokrytie pôdy v okolí vysadeného stromčeka mulčom nie je nutné, no odbremení nás to od neskoršej práce s odburiňovaním. Mulč tiež zamedzuje erózii pôdy, ktorá zostáva pre strom výživnou. Ako mulč môžeme použiť akýkoľvek organický materiál (drevnú štiepku, seno, slamu, kôru) no aj štrk či kamennú drvinu.

Rez po výsadbe

V prípade jesennej výsadby počkáme s rezom až do jari. Rez po výsadbe dodá vašim stromčekom prvotný impulz k rastu a prispôsobí veľkosť koruny zredukovanej koreňovej sústave. Na stromčeku ponecháme 3 až 5 konárov, ktoré skrátime o 2/3 ich dĺžky. Ostatné konáre odstránime.