Levanduľa – pestovanie a starostlivosť

júl 27, 2021

V nasledovnom blogu sa bližšie pozrieme na obľúbenú levanduľu. Starostlivosť o levanduľu nie je náročná, stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel a levanduľa sa odvďačí nádherným kvitnutím. Najrozšírenejšia a najobľúbenejšia je levanduľa úzkolistá, nazývaná aj levanduľa lekárska či anglická. Má pestré využitie v domácnosti, v kuchyni i v kozmetike a tiež pôsobí výborne aj ako repelent. Okrem nej sa môžete stretnúť ešte s levanduľou francúzskou a španielskou.

Levanduľa záhon

Levanduľa je pestovaná pre dekoratívne účely a využitie nájde napríklad ako lem chodníka či na vytvorenie malého kvitnúceho plôtika. Prípadne si môžete vytvoriť bylinkový záhon, v ktorom by levanduľa rozhodne nemala chýbať.

Levanduľa – miesto na sadenie

Levanduľa v kvetináči

Najjednoduchším spôsobom, ktorý zvládne každý záhradkár-začiatočník, je výsadba levandule priamo z črepníka. Kvalitné priesady levandule stačí vybrať z ich kvetináčov a zasadiť tam, kam chcete, je to hračka. Ak sa rozhodnete pre pestovanie levandule v záhrade, umiestnite ju na teplé a slnečné miesto s dostatkom priestoru. Vyhnúť by ste sa mali ťažkej a príliš zamokrenej pôde, ale i umiestneniu do tieňa a polotieňa.

Levanduľa – starostlivosť

Po zime sa odporúča dopriať levanduli hlbší rez. To znamená, že by ste mali urobiť radikálny rez a vašu levanduľu poriadne ostrihať. Rez však nerobíme do starého dreva, ale len v živej časti.

Levanduľa sa strihá aj počas kvitnutia, teda v júni a v júli, kedy odstrihávame kvety na rôzne použitie. Ak chcete levanduľu spracovať v kuchyni či na kozmetické účely, strihajte rozkvitnuté kvety. V prípade, že ju chcete sušiť, mali by ste strihať nerozkvitnuté kvety.