Sme pre Vás otvorení

PO-PIA 8:00 – 17:00, SO 8:00 – 12:00

Predaj vianočných stromčekov od 1.12.2021

Bytča – Záhradné centrum, Žilina – JUNIOR, NAY elektrodom, Považská Bystrica – Zatko

Jesenná výsadba ovocných stromov

nov 8, 2021

Jesenná výsadba ovocných stromčekov

Čas zberu úrody z ovocných stromov je aj ideálnou dobou pre výber a výsadbu nových drevín. Vhodné druhy aj veľkosti podpníkov drevín vyberieme a vysadíme ich tak, aby ich štart bol čo najlepší.

 

Ovocné stromy jesennú výsadbu milujú

Jedným z faktorov sú teplota a vlhkosť pôdy. Kedysi sa odporúčalo ovocné dreviny sadiť na jar do „teplej marcovej či aprílovej krajiny“. Pravda, v marci a apríli už je pôda na povrchu dosť prehriata. Avšak stromček a krík sadíme do nízkej hĺbky a zem tak môže byť ešte studená až premrznutá.

Najmä korene teplomilných ovocných drevín vyžadujú v tejto hĺbke teploty aspoň 8-10 °C (jadroviny 5-6 °C), aby sa u nich mohli vyvinúť životne dôležité korene.

Oproti jarnej výsadbe, výsadbu v októbri až do polovice novembra síce môžu zachytiť prvé jesenné mrazíky a vytvoriť v pôde premrznutú povrchovú vrstvu silnú 2-3 cm, ale pod touto vrstvou má zem stále dostatočnú teplotu, aby sa korene sadeníc ujali.

Ako sadiť ovocné stromy?

A aké sú hlavné výhody výsadby na jeseň? U koreňov je rozdiel medzi stromami s obnaženými koreňmi a stromami s koreňovým balom. Práve voľnokorenné dreviny sú ideálne na výsadbu práve na  jar a jeseň.

Jama musí byť, tak hlboká a priestranná, aby sa v nej všetky korene dobre rozprestreli. Spolu s koreňmi zasypávajte aj vopred pripravený kôl, ktorý bude v prvých rokoch slúžiť stromčeku ako opora.

NÁŠ TIP: Ešte než stromčeky vysadíte, nezabudnite korene skrátiť ostrým nožom alebo nožnicami. Odporúčaná je aplikácia mykorhíznych prípravkou priamo ku koreňom ovocných drevín.

Pri zasypávaní dbáme na to, aby sa čo najviac pôdy dostalo medzi korene stromčeka. Jamu doplňte z troch štvrtín, stromček dôkladne zalejte, doplňte zeminu a potom zalejte opäť. Bohatá zálievka je dôležitá najmä pre dobré spojenie najmenších korienkov s okolitou zeminou.

Pôdu môžete vylepšiť kompostom. Ten však musí byť úplne vyzretý. Nerozložené časti by bez dostatočného prístupu vzduchu koreňom nepomáhali. Ako hnojivo poslúži aj rohovina či kravský hnoj, ktorý môžete zakúpiť aj sušený či granulovaný.

Aké sú vhodné stromčeky?

Vhodné sadenice stromčekov a kríkov však treba vyberať a pred nákupom ich starostlivo prehliadnuť. Dôležitá je predovšetkým hojnosť a kvalita ich koreňov, na ktoré treba klásť najväčší dôraz.

Zaujímavé odrody ovocných drevín nájdete u nás v Záhradnom centre Gardenteam v Bytči.