Pripravte sa na výsadbu ruží

mar 29, 2022

Pokiaľ ide o ružu, nie je dôvod váhať! Prečo je práve ruža považovaná za kráľovnú kvetov? Vyniká svojim okúzľujúcim kvetom a nezameniteľnou vôňou. Lupene ruží majú rôzne sfarbenie, najčastejšie sa však vyskytujú v červenej, bielej či žltej farbe. Kvitnutie ruží je počas celej sezóny a skvele sa kombinuje aj s trvalkami v záhone. Je skvelá aj vo výsadbe do nádob.

Správny výber miesta pre výsadbu ruží

Vyberte si miesto, kde je dostatok slnečného žiarenia, niekoľko hodín na priamom slnku je optimálne pôsobisko pre ich rast. Určite si zakúpte špeciálny substrát určený na pestovanie ruží. Pre zdravý koreňový systém aplikujeme mykorhízne huby ku koreňom už pri sadení ruží.

polievanie ruze kvety

Ako na to?

Pri výsadbe do záhona, si záhon prerýľujte a skyprite do hĺbky približne 40 cm. Pôdu prepracujte, pridajte všetky výživné látky ako hnojivo, kompost a kvalitný substrát. Záhon si môžete pripraviť aj niekoľko dní vopred lepšie sa tým usadí pôda.

Ako prvé vyberieme zdravú ružu, ktorú aspoň 2 hodiny pred sadením namočíme do vedra s vodou. Tento krok pomôže ruže k lepšej adaptácií, natiahnutie vody do koreňov v novom substráte trvá dlhší čas. Odstránime plastový bal či kontajner a ružu ponechávame v pôvodnom substráte – znovu tento krok pomáha k redukcií šoku z novej pôdy. 

Medzi týmito krokmi vykopeme jamu približne 20 centimetrov hlbokú. Túto jamu napustíme vodou, aspoň z ⅓ a čiastočne prihrnieme zeminou. V tomto kroku môžeme aplikovať aj hnojivo. Vložíme ružu do jamy tak, aby bolo očkovanie chránené zemou a výhonky mali dostatok priestoru pre rozvoj. Prihrnieme zemou, zem pritlačíme a doprajeme ruži dostatočnú zálievku.     

ruze zakvitnute

Na čom pri sadení ruží záleží

Najvhodnejšou variantou je zakúpiť zakorenenú ružu. Pri sadení tejto ruže je najmenšie riziko, že by sa neujala. Krčok koreňa by sa mal vysádzať približne 4 cm pod horizontom zeminy, aby ruža nevymrzla. Na záver môžete záhon zdekorovať mulčovacou kôrou, ktorá zabráni rastu buriny a v horúcich letných dňoch udrží dostatočné vlhkosť v pôde.

Ak ste si kúpili ruže v nádobe, môžete ich vysádzať celoročne. Mali by ste však tieto rastliny hlavne výdatne polievať. Nezanedbávajte ani hnojenie, ktoré je pre správny rast ruže veľmi dôležité. Hnojte počas celej sezóny a však len do konca augusta. Lepšie prezimovanie ruží podporí hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Aplikujte ho koncom leta.

ruze na terase

Krásne ruže na terase aj balkóne!

Ruže si pokojne môžete pestovať v nádobách na balkóne. Stačí si vybrať vhodnú odrodu. Sú obľúbené vďaka tomu, že dlho kvitnú. Ďalšou ich prednosťou je to, že si môžete vybrať zo širokej palety farieb. Ako bonus je ich vôňa. Na nákup sa vyberte pripravení. Pre ktoré sa rozhodnete?

Miniruže Dorastajú do výšky 35 centimetrov. Zaobídu sa bez rezu, lebo majú prirodzene pekný kompaktný tvar. Ak sa vám zdá, že potrebujú upraviť, môžete všetky výhonky skrátiť o tretinu, rastlina sa zahustí. Po štyroch až piatich rokoch treba urobiť hlbší rez, aby ste ich zmladili. Bez obáv sa dajú pestovať aj na južnej strane.

Trpasličie odrody –  Sú to zakrpatené polyantky, čiže mnohokveté ruže. Majú hustý kompaktný tvar a kvitnú takmer nepretržite. Malé kvety rastú vo veľkých hustých trsoch.

Pokryvné ruže – Pre nízky rozložitý až plazivý rast sú tiež vhodné do nádob. Kvitnú v lete, niektoré aj na jeseň.

Anglické ruže –  Anglické ruže pochádzajú z dielne anglického šľachtiteľa Davida Austina a vznikli krížením starých historických ruží a moderných čajohybridov a floribund. Sú veľmi odolné a zdravé. Majú širokú škálu farieb, rôzne sú aj tvary kvetov, líšia sa tiež výškou. Kvitnú opakovanie od júna do októbra.

Ruže na kmienku – Potrebujú trochu väčšiu nádobu, aby sa korene mohli voľne rozvíjať a zároveň mali rastliny stabilitu. K výhodám patrí to, že pod ich korunkou môžete pestovať ďalšie kvety, ako sú napríklad lobelky, zvončeky, petúnky, ale aj bylinky. 

krasne ruzove kry

Veľkosť nádoby na výsadbu ruží

Nádoba musí mať primeranú veľkosť. Nádoba by mala byť vyššia, lebo korene ruží rastú smerom nadol.