Rez ovocných stromov

feb 27, 2022

Skoré predjarné dni sú ideálnym obdobím na rez ovocných stromov, kedy spolu so správne zvoleným rezom, vieme zaručiť ovocným stromom a krom dostatok svetla a vzdušnosti na bohatú úrodu.

Aké pomôcky a náradie vám pomôžu vytvoriť dokonalý rez stromu a kríku?

Typy rezov ovocných stromčekov

Existujú rôzne typy rezov ovocných stromčekov. Pri mladých stromoch sa treba zamerať na správne tvarovanie. U starších je nevyhnutné presvetľovanie zmladzovanie. Snažíme sa zlepšiť prúdenie vzduchu v korune.

Výchovný rez

Výchovný rez, ktorý sa vykonáva na mladých stromčekoch, ktorého úlohou je určiť ďalší rast stromu. Okrem odstránenia poškodených, konkurujúcich si výhonov sa pri zimnom reze hrušiek a jabloní zameriame na vytváranie takzvaného rodivého obrastu. Rodivé výhonky sú krátke výhonky vyrastajúce z hrubších kostrových konárov. Nachádza sa na nich niekoľko silných zdravých kvetných pukov.

Udržiavaci rez

Ďalším rezom je udržiavací rez prevažne starších stromov, ktorého cieľom je zaistenie rodivosti stromu.

Omladzovací rez

Omladzovací rez vykonajte vtedy, keď mal strom zlú rodivosť. Jednoročnými výhonmi môžete omladiť zostarnutú korunu. Vyberieme tie najsilnejšie a tie ponecháme. Ostatné výhony zrežeme na konárový krúžok. Potom je potrebné presvetlenie hornej časti koruny.

Úprava koruny stromu
Rez koruny stromov

Ako presne urobiť zimný rez ovocných stromov?

Rez vykonávame citlivo až ku konárovému krúžku. Snažte sa usmerňovať hlavné vetvy do vodorovnej polohy. Malé konáre zostrihnite tak, aby najvrchnejší púčik smeroval tam, kde v budúcnosti chcete mať konár. Strihajte, až kým medzi konármi nebude priestor 15-30 cm.

Náš tip – Každá rana na strome by mala byť ošetrená. Ošetrite stromy stromovým balzamom alebo štepárskym voskom.

Ošetrovanie stromčekov náterom

Najvhodnejšie náradie na zimný rez rez stromov

Základné vybavenie na pravidelný rez stromčekov

Základné záhradné vybavenie, bez ktorého sa celkom určite nezaobídete:

  • Nožnice – klasické jednoručné nožnice využijete na strihanie tenkých vetvičiek. Pri strihaní väčších konárov dajte prednosť nožniciam pákovým, ktoré vám umožnia vyvinúť väčšiu silu.
  • Pílky – ideálne na rezanie vetví, ktoré neuštipnete kliešťami. Pílky sú napr. rámové alebo chvostovky.
  • Píly – vhodné na rezanie naozaj silných konárov. Môžu sa hodiť aj v prípade, že po zime nájdete strom natoľko poškodený, že sa ho budete musieť zbaviť. Na uľahčenie práce by vám preto vo výbave nemala chýbať ani motorová píla.
  • Drviče konárov – odrezané konáre môžete podrviť v záhradnom drviči záhradnom drviči použiť na záhony pod rastliny.
  • Rebríky – pokiaľ máte na záhrade vysoké stromy, tak sa bez rebríka nezaobídete.

Náradie do záhrady nájdete v našom záhradnom centre a v akciových ponukách jarných letákov tu.

Rez ovocných stromčekov
Omladzovanie a prevzdušňovanie koruny stromčekov

Čas zimného rezu stromov

Zimný (predjarný) rez je v povedomí mnohých záhradkárov základným úkonom pri pestovaní ovocných drevín. Zimný rez sa vykonáva v čase, keď sú ovocné dreviny bez listov. Teda počas vegetačného pokoja. Je to obdobie približne od decembra do marca až polovice apríla. Toto obdobie sa odvíja od počasia. Najvhodnejšie je začať rezať po prechode hlavných mrazov, teda v predjarí, keď je predpoklad, že teplota už neklesne pod -10 °C, aby ste minimalizovali riziko namrznutia rezných rán. Rez ukončite na začiatku rašenia, keď v stromoch opäť začína aktívne prúdiť miazga. Režte výlučne v dňoch bez mrazu, optimálne je, ak sa teplota pohybuje v rozmedzí 2 – 5 °C.