Škodcovia v záhrade- ako ju ochrániť?

jún 20, 2023

škodcovia v záhrade ako hmyz – vošky, mravce,  molica, pásavka zemiaková, hlodavce, slimáky … Keď sa jedná o záhradku, o týchto slovách nechce nikto z nás ani len počuť.

No žiaľ, škodcovia v záhrade nie sú dnes žiadnou výnimkou a behom pár dní dokážu zničiť mesiace tvrdej práce. Poďme sa preto pozrieť na to, čo sú zač a ako proti nim efektívne bojovať.

Vošky

Vošky sú jedným z najčastejších škodcov v záhrade – nepriateľov všetkých záhradníkov. Typické je pre nich vylučovanie lepkavej tekutiny – medovice, ktorá priťahuje mravce. Taktiež podporuje vznik plesní na listoch. Mravce prenášajú vošky zo stromu na strom, ale prenášané sú aj vetrom.
Vošky napádajú široké spektrum rastlín. Často sa nachádzajú na ovocných stromoch, no premnožené bývajú aj na paprike. Existujú však aj špecifické vošky, ktoré napríklad napádajú mak (voška maková), broskyne (voška broskyňová), jablone (voška jabloňová), kapustu (voška kapustová) a iné druhy týchto rozšírených škodcov.

Molica skleníková

Molica patrí medzi cicavých škodcov – sajúci hmyz, ktorý sa často vyskytuje vo veľkých množstvách na spodnej strane listov. Je ľahko rozpoznateľný vďaka svojej bielej farbe. Rovnako ako voška, aj molica vylučuje medovicu a preto sú chránené mravcami. Molice sú tiež zodpovedné za prenos niekoľkých rastlinných vírusov. Títo škodcovia väčšinou napádajú izbové rastliny a rastliny pestované v skleníkoch a fóliovníkoch (zemiaky, uhorky, paradajky, papriky, baklažán, fuksie, vinič a mnoho ďalších rastlín…)

Príznaky napadnutia rastliny voškami a molicami

 • Listy pokryté lepkavou látkou – medovicou
 • Zdeformované kvety, ovocie, stonky, listy, púčiky, ale aj plody
 • Tvorba nádorov na koreňoch a listoch (najmä vošky)
 • Krútenie, žltnutie listov
 • Zakrpatený rast (najmä molice)
 • Nižšie výnosy
 • Rastliny náchylné na choroby

Spôsoby ako bojovať proti voškám a moliciam

 • Listy pokryté lepkavou látkou – medovicou
 • Mechanické odstránenie (málo napadnuté rastliny)
 • Zmytie prúdom vody (málo napadnuté rastliny)
 • Mydlový postrek proti voškám (málo napadnuté rastliny)
 • Nimbový olej s vodou a so saponátom proti voškám (stredne ťažko napadnuté rastliny)

Chemická ochrana proti cicavým škodcom

Mravce

I keď mravce v záhrade so sebou prinášajú aj určité benefity (okysličovanie pôdy, pomoc pri opeľovaní, ochrana proti škodcom), záhradu vedia aj veľmi potrápiť. Ako sme si už spomenuli, živia sa medovicou- sladkou šťavou vylučovanou voškami a molicami. Preto mravce tento cicavý hmyz chránia, a prenášajú ho zo stromu na strom.
Okrem toho listy vplyvom kyseliny mravčej žltnú, na okrajoch často skučeravejú. V ovocných záhradách mravce podkopávaj korene ovocných stromov, zeleniny a kvetov a vynášajú pôdu na povrch. Škodia aj tým, že na svojom tele a v zažívacom trakte roznášajú výtrusy moniliózy a iných hnilôb ovocia. Preto je dobré proti mravcom bojovať.

Pomoc proti mravcom

 • Odpudivé rastliny: mäta, bazalka, eukalyptus, levanduľa…
 • Lepové pásiky, lepidlové zmesi na ovocné stromčeky
 • Prípravky na hubenie mravcov: granuláty, spreje, prášky…

Pásavka zemiaková

Pásavka zemiaková je chrobák, ktorého všetci poznáme pod ľudovým názvom mandelinka. Požiera zemiakové listy a dokáže vašu úrodu naozaj znehodnotiť. Okrem zemiakov totiž škodia aj paradajkám, paprike či baklažánu. Chrobáky spôsobujú, že rastlina poškodením listov a koreňa slabne, a tak sa znižuje schopnosť produkcie potravy prostredníctvom fotosyntézy.

Dospelé chrobáky sú dlhé približne 10 až 12 mm, sýtej žltooranžovej farby s čiernymi pásikmi. Ak sa nám tento výrazný hmyz podarí spozorovať, treba zakročiť. Riešením je ručný zber, obmieňanie miesta výsadby (pásavky prezimuje v pôde) či chemické postrekovanie.

Osvedčený prípravok proti pásavke zemiakovej

Nosánik ryhovaný

Nosánik je hnedý chrobák s dlhším nosom a tykadlami, veľký asi 1cm. Nájdeme ho na vždyzelených drevinách, ktorých listy ohrýza. Aktívny je najmä v nočných hodinách. Drevina napadnutá nosánikom pôsobí najskôr neesteticky, postupne je poznačená väčšina listov a ker stráca atraktivitu. Nežiadúce je aj pôsobenie lariev tohto škodcu. Sú aktívne v pôde a ohrýzajú koreňový systém napadnutej rastliny. Neriešený problém môžete vyústiť až do uhynutia rastliny.
No a ako si s ním poradiť? Jednou z možností je aj ručný zber, a na začiatku vegetačného obdobia sa nám osvedčil chemický postrek Karate ZEON 5 CS.

Osvedčený prípravok proti pásavke zemiakovej

Slimáky a slizniaky

Slimáky a slizniaky ničia úrodu počas období bohatých na vlhkosť a zrážky. Živia sa listami, stovkami ale aj plodmi množstva rastlín. Najviac im chutia kapustové či šalátové listy, zemiaky, mrkva, jahody a iné ovocie.
Ako top produkt na ich vyničenie dávame do pozornosti granulát Metarex M, ktorému dajú slimáci prednosť pred vašou záhradkou. Účinkuje proti všetkým druhom slimákov pričom výsledok sa dostaví už na druhý deň po aplikácii

Prípravky proti slimákom