Trendy v záhradách v roku 2022

feb 11, 2022

10 trendov v záhradách 2022

Pri riešení záhradných priestorov je posun k multifunkčnosti. Záhrada, terasa, patio či balkón sa stávajú priestorom, ktorý  zahŕňa „domácu vonkajšiu kanceláriu“. Trendy v záhradách sa tento rok zameriavajú na návrhy záhrady  a na funkčné riešenia ešte bližšie k prírode. Ste pripravení premeniť svoj vonkajší priestor na skutočný zelený a trendový raj, plný nových štýlov a nápadov na dizajn?

1. Prírodné materiály

Vkusné prvky prírodného sú veľmi dôležitým faktorom moderného bývania. K prírodným materiálom patrí aj kameň a betón. Na zahriatie priestoru nainštalovať drevený nábytok. Výhodou betónu je, že je veľmi pevný a odolný, a preto je ideálny pre terénne úpravy. V roku 2022 dôjde k nárastu popularity keramiky, farebného skla, prírodných textílií a žuly v záhradách a vonkajších priestoroch. Sú to materiály, ktoré sú prírodné, remeselne spracované, estetické a praktické zároveň.

prirodne materialy        

2. Pastely zmiešané s ohnivými tónmi

Náladu v záhradách tvoria svieže farebné akcenty, ktoré vedia vniesť energiu do priestoru. Ďalej sa do záhrady oplatí vniesť pastelové odtiene, ako sú ružová, modrá, mätovo zelená a svetlooranžová. Veľmi príjemne pôsobí koralová červená, ktorá je svieža a zároveň priestor zjemňuje. Preto sa spoliehame na jasné a teplé farby, ako je oranžová, žltá a červená. Okrem toho sa tak snažíme vytvárať príjemný a teplý exteriér záhrady.

pastelove zahrady

3. Menej je viac

Tento princíp je univerzálny, aby bol priestor skutočne pohodlný, nemal by byť predovšetkým preplnený. Naopak, moderný priestor má byť jednoduchý a funkčný. Inšpirovaní škandinávskym dizajnom a severským minimalizmom si uvedomujete, že nemáte veľmi čo žiť a cítiť sa pohodlne. Začiatkom môže byť dlažba na terasu. Skutočne sa nám žije lepšie, keď máme otvorenú terasu, na ktorej sa môžeme voľne pohybovať na terase a cítiť sa príjemne.

minimalizmus v zahrade

4. Naturalistická výsadba v kombinácií so štrkovými chodníkmi

Pokiaľ ide o výsadbu, trendom je kombinácia takzvanej štrukturálnej výsadby zmiešaná s mäkšou trvalkovou/bylinkovou výsadbou. Vyskúšajte použitie okrasných tráv a byliniek v kombinácii s trvalkami a cibuľovými kvetmi. Tak vznikne bohatá štruktúra a zaujímavý vzhľad záhrady. V rámci najnovších, že pevné chodníky ustupujú štrku a iným prírodným materiálom. Štrk do záhrady je priepustný a všestranne použiteľný materiál, je dobrý ako drenáž a zároveň cenovo dostupný.

kvetinove zahony

5. Zeleninové a bylinkové záhradky

Mať vlastnú zeleninu je jednoducho moderné. Trendy je predovšetkým ekologické (udržateľné) záhradníčenie. Teda záhradníčenie, ktoré sa riadi týmito pravidlami:

  • využíva sa kompostovanie,
  • vysádzajú sa zmiešané kultúry a rastliny typické pre dané prostredie,
  • šetrí sa vodou (záhrada sa zalieva predovšetkým vodou zo sudov),
  • záhrada je prírodná, perfektné miesto si tu nájdu kvety spolu s úžitkovými rastlinami

Domáce pestovanie vám prinesie mnoho radosti (a zdravia). Či už sa jedná o dlhé záhony, alebo kompaktné balkónové prevedenie, tomuto trendu je možné ľahko podľahnúť. Stačí si vybrať nejakú ľahko pestovateľnú zeleninu a bylinky, vybrať si miesto, kam ich zasadíte, a po čase zbierať plody svojej práce.

zeleninova zahrada

6. Kuchyňa pod holým nebom

V nadväznosti na vzrastajúcu obľubu prípravy jedál a stolovania na čerstvom vzduchu patria medzi veľké záhradné trendy aj vonkajšej kuchyne. Využite letné dni naplno a strávte ešte viac času vo svojej záhrade organizovaním jedálenského kúta, malej vonkajšej kuchyne a krásneho záhradného nábytku.

zahradna kuchyna

7. Jazierka

Jazierka a vodné prvky sa opäť vracajú. Je pravdepodobné, že tento návrat má čo dočinenia so schopnosťou jazierka alebo iného vodného prvku, vytvoriť pokojný a relaxačný priestor. Jedinečný upokojujúci pohľad na vlastné jazierko a na čistú vodnú hladinu. To je možno niečo, čo sme všetci v posledných dvoch rokoch vo svojich záhradách hľadali.

jazierka v zahrade

8. Vertikálne záhrady a zelené strechy

Vertikálne záhrady sú jedným z hlavných záhradných trendov v roku 2022. Zdobené a praktické, umožňujú vám optimalizovať vonkajší priestor a zároveň využívať bohatú vegetáciu. Navyše nás pozýva von aj dovnútra, aby boli naše priestory funkčnejšie a estetickejšie a z dôvodu úspory miesta. Využitím vertikálnych rozmerov optimalizujeme a urobíme náš životný priestor originálnejším. Vertikálne záhrady skutočne šetria priestor. Stále viac ľudí sa rozhoduje organizovať vertikálnu záhradu vo svojej obývačke alebo vertikálnu zeleninovú náplasť v kuchyni. To vám umožní vychutnať si zeleň denne. Do kuchyne dávame čerstvé bylinky a drobnú zeleninu, aby sme si ich mohli vychutnať po celý rok.

zelene steny

Zelené strechy sa rovnako stávajú obľúbeným prvkom záhrad, ktorý nájde funkčnosť pre nevyužitú strechu alebo vyrieši priestor malej záhrady. Zelené strechy zlepšujú klímu v okolí aj v samotnom dome a predlžujú životnosť strechy.

 

9. Vonkajšie priestory pre deti, na rozprávanie, zábavu i relaxáciu

Záhrady a ďalšie vonkajšie priestory sa stále častejšie stávajú preferovaným miestom na stretávanie sa s rodinou i priateľmi. Či už sa jedná o posedenie v záhrade pod pergolou, pri ohnisku alebo na krásnej terase pri dome, tráviť čas spolu na čerstvom vzduchu je radosť. Prispôsobte si svoju záhradu či terasu tak, aby vám bolo príjemne. Vytvoríte pohodlný priestor podobný tomu, ktorý je vo vnútri.

pohodova zahrada

10. Kvetináče s botanickou tématikou

Tento rok sú obzvlášť módne vzory. Pohodlné a dekoratívne sú vybrané s botanickými a tropickými výtlačkami. To vytvára krásnu bohémsku atmosféru a robí naše vonkajšie priestory plné pohody. Máme ich obzvlášť radi pre ich radostnú a živú stránku. Ak vášmu vonkajšiemu priestoru chýbajú farby a pohyb, botanické a kmeňové výtlačky sú skvelým spôsobom, ako oživiť. Tento trend skutočne nie je nový. Existuje už niekoľko rokov. Botanické motívy sú veľmi osviežujúce. Sú umiestnené vnútri aj vonku. Veľké kvetinové potlače a listy rastlín sú skvelou ozdobou priestorov s minimalistickým a prehľadným štýlom.

kvetinace prirodne