Vianočné stromčeky v kvetináči

nov 15, 2022

Áno, aj živý vianočný stromček pestovaný v kvetináči je skvelou alternatívou!

Väčšina z nás si bez vianočného stromčeka nevie predstaviť prežitie najkrajších sviatkov roka. Máme pre vás alternatívu akou je živý vianočný stromček v kvetináči, ktorý sa môže využívať hneď niekoľko rokov a keď je už príliš veľký, môžeme ho zasadiť do záhrady. Tam vám vie robiť radosť ešte počas ďalších rokov.

Výber živého vianočného stromčeka

Ak ste sa rozhodli pre živý vianočný stromček, otvára sa vám široký výber jednotlivých druhov ihličnanov. Najčastejšie sa môže vidieť vidieť smrek obyčajný, smrek strieborný, jedľa nordmannova, jedľa dánska alebo borovica čierna. Pri výbere živého vianočného stromčeka v kvetináči máte voľné ruky. Existujú desiatky druhov pre odvážnejších aj cypruštekov a cédrov, ktoré sú vhodné do našich klimatických podmienok a môžu sa použiť ako živý vianočný stromček. Stačí prísť do nášho Záhradného centra v Bytči a vybrať si. Ideálne sú najmä pomaly rastúce druhy jedličiek a borovíc ktoré vám budú spríjemňovať Vianoce po dlhé roky.

Stromčeky vianoce

Starostlivosť o živý vianočný stromček v kvetináči

Vianočný stromček sa môže pestovať v kvetináči a po zvyšok roka môže byť umiestnený vonku v záhrad alebo na balkóne. Môžeme to opakovať rok čo rok, no stromček v kvetináči si vyžaduje väčšiu starostlivosť ako voľne rastúce dreviny:

Teplota a svetlo

Väčšina ihličnanov nemá žiadny problém znášať extrémne teploty, či už ide o teplo alebo zimu. Keďže je však ihličnan pestovaný v kvetináči, ich koreňová sústava môže byť ohrozená veľkými mrazmi v exteriéri. V takom prípade je nutné kvetináč dobre zatepliť izolačným materiálom, prípadne celý kvetináč zakopať do zeme. Rastliny a špeciálne ihličnany nemajú radi teplotné šoky a preto pri presune do interiéru je ich potrebné cca. 2 týždne aklimatizovať na vyššie teploty umiestnením do garáže alebo miestnosti s nižšou teplotou. Finálne stanovište stromčeka by malo byť v chladnejšej časti miestnosti, mimo dosahu radiátorov alebo iných zdrojov tepla. Dbajte na to aby vianočný stromček v kvetináči nebol v interiéri viac ako 10 dní. Po sviatkoch ho a týždeň opäť presuňte do garáže alebo do inej nevykurovanej miestnosti kvôli aklimatizácii, po ktorej môžete stromček presunúť na stanovište kde bude po zvyšok roka.

Ihličnany sú jedni z najodolnejších rastlín, no potrpia si na slnečné stanovište, takže počas celého roka by mal byť na mieste s dostatkom svetla. Aj po prenesení do interiéru počas sviatkov ich je potrebné umiestniť na svetlé miesto.

Živé vianočné stromčeky v kvetináči

Zálievka stromčekov

Živé vianočné stromčeky pestované v kvetináči majú malú koreňovú sústavu a preto sa musia oproti tým voľne vysadeným častejšie zalievať. Platí to najmä v interiéri, kde pri vyššej teplote a suchom vzduchu dochádza k rýchlej strate vody. Počas sviatkov preto polievajte stromček každý druhý deň. Ihličnany však neznášajú premočenie, takže si zvoľte kvetináč s drenážnymi dierkami, vďaka ktorým prebytočná voda odtečie do misky. Na substrát v kvetináči môžete rozprestrieť mulč, ktorý zmenší množstvo odparenej vody z kvetináča.

Vynášanie stromčeka von a presádzanie

Ak je stromček v tom istom kvetináči niekoľko rokov alebo ak zbadáte signáli ako žltnúce listy, zakrpatené alebo riedke ihličie, je čas vianočný stromček presadiť do väčšieho kvetináča. Ideálnym obdobím na presádzanie ihličnanov je jar. Pri presádzaní vyberte koreňový bal z pôvodnej nádoby, poprestrihávajte korene na okrajoch koreňového balu záhradnými nožnicami a vložte stromček do väčšieho kvetináča. Prázdny priestor vyplňte substrátom pre ihličnany, utlačte a výdatne polejte. Takto presadený strom bude môcť prosperovať ďalších pár rokov. Ihličnany si nevyžadujú veľa hnojiva, takže ich stačí hnojiť raz ročne granulovaným hnojivom počas jarného obdobia. Stromček si tiež počas celej sezóny môžete presadiť do voľnej pôdy.

Vianočné stromčeky na vás už ako tradične čakajú v Záhradnom centre Garden Team v Bytči. Výber postupne dopĺňame, na naše stromčeky sa môžete tešiť nielen v Bytči, ale od 1.12. aj na našich ďalších prevádzkach v Považskej Bystrici a dvoch prevádzkach v Žiline. Vianočné smreky v kvetináči nájdete aj na našom e-shope. Vybrať si viete z našich variantov. Tešíme sa na vašu návštevu.