Záhrada Budatínska Lehota

V skratke o celom projekte

Svahovitý terén v záhrade, Andezitové múriky, prechodné záhony, schodisko z drevených podvalov. Trávnik je po par mesiacoch porovnateľný s trávnym kobercom. Skalková výsadba, trvalky, listnaté dreviny, Píniová kôra frakcie 40-60mm, Zapracovanie živín do pôdy Effeco, Zeolit.

Konkrétne o záhrade

Veľkosť záhrady

do 300 m2

Terén

Svahovitý

Prvky v záhrade

andezitové múriky, drevené schody, skalka

Trávnik

výsev

Závlaha

Áno

Dĺžka realizácie

2 týždne

Pôvodný stav

Realizácia

Popis riešenia

Svahovitý terén v záhrade nás celkom potrápil. Neľahký a kamenistý svah si vyžiadal nákladnejšie riešenie ale zároveň je záhrada dynamickejšia ako záhrada na rovine. Zákazku sme riešili hlavne z technického hľadiska aby bola plocha pre zákazníka čo najviac využiteľná.
Na zjemnenie sklonu svahu pre výsadby sme navrhli andezitové múriky (frakcia 4-8). Prírodný kameň ako stavebný materiál má množstvo výhod. Nižšie oporné múriky sa dajú stavať na sucho ukladaním kameňa na seba previazaním bez malty. My sme však pri stavaní múrikov použili aj betón , pretože zhora je na múrik kladený vysoký tlak pôvodného terénu nad domom. Za múrik sa kladie zvyčajne nopová fólia, ktorá je určená proti priesaku vody a hliny.
Andezit ako materiál je výborná voľba do záhrad či už sa jedná o múriky alebo solitérne kamene. Okolo múrika sme osadili andezitové kocky (dlažbu), ktoré sú v rovnakom materiály ako samotný múrik. Slúžia ako okraje pre kosačku, aby sme sa vyhli zbytočnému ručnému dokášaniu trávnika. Predtým ako sme osadili okrajové kocky v trávniku sme si záhony vytýčili pomocou ´neviditeľného obrubníka´ ekobrim. Je to flexibilná plastová lišta, ktorá nenápadne oddelí záhon od trávnika. Ďalším kritériom od zákazníka boli prechodné záhony tak, aby sa dostal zákazník čo najrýchlejšie ku vrchnej bráničke. Prechody vo svahoch sme prirodzene vyriešili pomocou dreveného schodiska. V záhrade je zakomponované schodisko z nových drevených podvalov, ktoré sú natreté voči zahnívaniu. Cez kamenné skalky vedú kamene tak aby vytvárali prirodzené schody. Ako zásypy na mulčovanie záhonov sme použili kombináciu štrku a kôry. Štrk sme aplikovali do skalkových výsadieb z miestnych zdrojov Kysúc v jemnejšej a hrubšej frakcii rovnako ako samotný kameň v skalke. Píniovú kôru frakcie 40- 60 mm sme aplikovali do plôch s trvalkovou výsadbou a listnatými drevinami. Kôra má okrem okrasnej funkcie aj schopnosť zabrániť prerastaniu buriny v záhonoch a udržať vlahu. Taktiež chráni dreviny pred omrzlinami a chladom v zime. Výber rastlín sme si poctivo prešli so zákazníkom. Sú tu použité ihličnaté dreviny aby záhrada pôsobila aj v zime , listnaté dreviny, ktoré sú zaujímavé prevažne svojou farebnou škálou a na oživenie leta trvalky. Trávnik sa zakladal výsevom. Je to jedna z lacnejších alternatív založenia trávnika, ale taktiež je nutné správne pripravenie podkladu, zapracovanie živín do pôdy ako napr. Effeco, Zeolit , štartovacie hnojivo a v neposlednom rade vhodný výber trávneho osiva (v našom prípade Barenbrug Supersport). Trávnik je po par mesiacoch porovnateľný s trávnym kobercom.
Cez trávnik vedie cestička z bridlicových šlapákov. Pôvodne to boli dlhé platne 80 cm ale my sme si pomohli tak že sme ich prerezali na polku a vznikli nám 2 nášlapné platne, tak ako si to zákazník želal. Po všetkých nie ľahkých fyzických prácach v záhrade v letnom teplom období nám záhrada priniesla krásny a spokojný pocit na duši po vzhliadnutí celkového 3 týždňového úsilia.

Záhrada : do 300 m2
Terén : Svahovitý
Prvky v záhrade : andezitové múriky, drevené schody, skalka
Trávnik : výsev
Závlaha : nie
Dĺžka realizácie : 2 týždne