Zavlažovací systém
Hustý zelený trávnik či pestrá zakvitnutá záhrada oboje už dnes tvoria súčasť každého rodinného domu. Pre zdravý rast rastlín a trávy je nevyhnutné kvalitné a efektívne zavlažovanie – zavlažovací systém. Ručné polievanie v posledných rokoch nahradil automatický zavlažovací systém. Ušetrí váš čas a zbytočne neplytvá vodou. Automatická závlaha a kvapková závlaha pravidelnými dávkami vody prispieva k zdravšiemu vývoju rastlín a v neposlednom rade poskytuje majiteľovi domu celý rad výhod. Rain Bird je revolučné zalažovanie a zároveň program inteligentného využívania vody-
Automatický zavlažovací systém
Investovanie do automatického závlahového systému pre Vašu záhradu je rozhodne zváženia hodnou investíciou. Tento systém nie je len spôsobom udržania zdravého a esteticky príjemného prostredia okolo Vášho domova, ale predstavuje aj nesmierne účinný spôsob zabezpečenia optimálnej vlhkosti pre Vašu záhradu, bez rizika premočenia alebo nedostatočného zavlaženia. Samozrejme, správne nainštalovaný závlahový systém vedie aj k značnej úspore vody, a to vďaka senzoru vlhkosti. V prípade zrážok systém automaticky vypne zavlažovanie alebo ho vôbec neaktivuje. Výsledkom je účinné a šetrné využitie vody.
Je však dôležité si uvedomiť, že závlahový systém nie je len o postrekovačoch. Zahrnuje rad rôznych komponentov inštalačného materiálu. Kvalita a správne fungovanie tohto systému závisia od návrhu a inštalácie. Preto je rozumné zveriť túto úlohu profesionálom. Pokiaľ sa však predsa len rozhodnete systém inštalovať sami, radi Vám pomôžeme s návrhom inštalácie.
Rain Bird – revolučné zavlažovanie
Rain Bird je popredným svetovým dodávateľom inovatívnych zavlažovacích systémov, ktoré sa vyznačujú spoľahlivosťou, efektívnosťou a šetrnosťou voči životnému prostrediu. Firma Rain Bird pôsobí už viac ako sedemdesiat rokov a je momentálne najvýznamnejším globálnym výrobcom zavlažovacej techniky.
Sortiment Rain Bird
Ich sortiment zahŕňa komplexný rad produktov, čo zaručuje optimálnu synergickú funkciu celého zavlažovacieho systému. Každý prvok a proces výroby je neustále monitorovaný pomocou rozsiahlych testovacích procedúr, dosiahnuté výsledky boli opakovane ocenené prestížnym certifikátom ISO 9002 a zabezpečujúcim vysokú kvalitu. Na väčšinu výrobkov poskytuje Rain Bird trojročnú záruku.
Inovatívnosť a ekológia
Svojou inovatívnosťou a zameraním na úsporu vody stojí Rain Bird na čele výrobcov zavlažovacích systémov a aktívne podporuje program „Inteligentného využívania vody“.
Zavlažovacie systémy Rain Bird
Zavlažovacie systémy od Rain Bird sú neodmysliteľnou súčasťou tisícov záhrad, športovísk, parkov a golfových ihrísk. Dokonca viac ako päťdesiat golfových ihrísk na území Čiech a Slovenska využíva práve systémy od Rain Bird. Ak máte záujem, stačí sa na nás obrátiť a my vám radi navrhneme presne prispôsobené zavlažovacie riešenie pre vašu záhradu, športové ihrisko alebo inú plochu s trávnatým porastom.
Prečo práve Rain bird?
Ušetrí čas
Systém pracuje automaticky, čím ušetríte váš čas a námahu. O
Vašu záhradu je postarané aj počas Vašej neprítomnosti.
Ekologické zavlažovanie
Jeho efektívna funkčnosť minimalizuje spotrebu vody v
porovnaní s tradičným zavlažovaním pomocou hadice. Systém dávkuje vodu iba tam, kam je
to potrebné a len v potrebnom množstve. Spoločnosť Rain Bird si uvedomuje dôležitosť
udržateľnosti a ponúka riešenia, ktoré sú prospešné pre životné prostredie aj pre peňaženky
svojich zákazníkov.
Úspora financii
Znížia sa vaše vodné účty a vaše rastliny budú mať lepšie podmienky pre dlhší a zdravší život. Systém býva zväčša nasadený v nočných hodinách, keď je strata vody minimálna a závlaha je pre rastliny fyziologicky najvhodnejšia.
Jednoduchá inštalácia a používanie
Systém je navrhnutý tak, aby bol ľahko
nastaviteľný a prispôsobiteľný potrebám každej záhrady. Okrem toho je aj jednoduché
používanie prostredníctvom intuitívneho ovládacieho panela, kde môžete nastaviť časovanie
a iné parametre podľa vašich preferencií. To všetko robí zavlažovací systém Rain Bird
prístupným a pohodlným nástrojom pre každého záhradníka.
Záruka spoľahlivosti
Z čoho sa skladá automatický závlažovací systém
Riadiaca jednotka
Jedným z najdôležitejších prvkov zavlažovacieho systému Rain Bird je inteligentná riadiaca jednotka. Táto jednotka je vybavená pokročilými senzormi a technológiami, ktoré monitorujú počasie, pôdu a iné podmienky v reálnom čase.
Dávkovanie vody
Na základe týchto informácií systém automaticky prispôsobuje dávkovanie vody, aby bolo zabezpečené optimálne zavlažovanie bez plytvania zdrojmi. Týmto spôsobom je dosiahnutá vysoká efektivita a minimalizácia straty vody. Ovládacia jednotka sa nastavuje presne podľa vašich predstáv, aby k zavlažovaniu došlo v požadovanom čase.
Senzory zrážok
Už nemusíte mať obavy z nezmyselného zavlažovania počas dažďov. Aktiváciu systému v prípade zrážok kontrolujú zariadenie na detekciu zrážok, mini čidlá, ktoré spolupracuj s ovládacou jednotkou. Keď je dosiahnutá určená miera zrážok, naprogramované cykly zavlažovanie sa úplne zastavia. Po vyparení vody z nádoby sa senzor automaticky vráti k nastaveným programom.
Citlivosť
Citlivosť senzorov zrážok aj rýchlosť odparovania vody z ich nádoby je nastaviteľná. Niektoré typy čidiel môžu blokovať prevádzku závlahového systému aj v prípade náhleho poklesu vonkajšej teploty pod stanovenú hranicu.
Systém potrubia
Sieť potrubia sa umiestňuje približne 25 až 30 cm pod úrovňou terénu. Naň sa napájajú výsuvné postrekovače.
Postrekovače
Poznáme dva rôzne typy – buď postrekovače s rotačným pohybom alebo rozprašovacie postrekovače.
Rozprašovače vody
Rozprašovacie postrekovače sú skvelým výberom na zavlažovanie menších, nerovných alebo komplexne tvarovaných plôch, ako aj kvetinových záhonov.
Rotačné postrekovače
Rotačné postrekovače sú ideálne pre väčšie trávnaté plochy. Oba typy postrekovačov sa vysúvajú po otvorení elektromagnetického ventilu, čím sa vytvorí tlak vody. Po zavlažovaní sa postrekovače opäť zasúvajú do svojich skrýš, umožňujúc tak bezproblémové kosenie trávnika.
Elektro-magnetické ventily
Všetky moderné zavlažovacie systémy sú dnes riadené elektronickými jednotkami, ktoré ovládajú uzávery jednotlivých sekcií – elektro-ventily.
Typy ventilov
Tieto ventily sú najčastejšie solenoidné a používajú napätie 24 V AC. Existujú aj 9 V DC ventily pre batériové systémy. Štandardná veľkosť ventilov je 1″, ktorá sa hodí pre väčšinu záhradných inštalácií. Pre väčšie plochy, ako sú parky, futbalové a golfové ihriská, sa používajú väčšie ventily s pripojovacím závitom 2″ alebo 3″.
Mikro závlaha
Pre mikro závlahu sa používajú špeciálne ventily, ktoré zabezpečujú spoľahlivý chod aj pri malých prietokoch. Elektro-ventily sa väčšinou inštalujú do podzemných plastových šácht s odnímateľným vekom, čo umožňuje jednoduchý prístup pre servisné úkony. Pre spojenie riadiacej jednotky s elektro-ventilmi sa používajú vodotesné konektory.
Sekcie
Moderné závlahové systémy sú rozdelené do niekoľkých sekcií, ktoré sa spúšťajú samostatne a nezávisle od ostatných. Tento prístup je kvôli obmedzenému zdroju vody, ktorý takmer vždy nedokáže pokryť celkovú spotrebu vody všetkých inštalovaných postrekovačov.
Faktory vplyvu
Nároky na vodu sa medzi rôznymi rastlinami a trávnymi porastmi líšia. Menia sa aj podľa polohy plochy vzhľadom na slnko a tieň. Vplyv má aj orientácia svetových strán – južné a západné časti plochy potrebujú viac vlahy, zatiaľ čo severné a východné menej.
Členenie systému
Rozčlenením systému podľa týchto faktorov vytvárame flexibilný systém, ktorý dodáva potrebné množstvo vody každej konkrétnej oblasti. Toto členenie je vždy súčasťou kvalitného návrhu systému a preto odporúčame nechať si spracovať projekt zavlažovacieho systému skúsenými odborníkmi.
Sezónna kontrola a údržba zavlažovacieho systému
Pravidelná kontrola zavlažovacieho systému je nevyhnutná pre jeho správne fungovanie. Pracuje skoro ráno a prípadné poškodenia na ňom by sa mohli odhaliť neskoro. Odporúčaný interval kontroly je každý mesiac.
Samotná kontrola vám nezaberie viac ako 15 minút. Začnite kontrolou postrekovačov a elektroventilov. Každý postrekovač by sa mal správne vysúvať aj zasúvať späť. Trysky nesmú byť upchaté a elektroventily musia uzatvárať a otvárať sekciu spoľahlivo a dostatočne rýchlo. Pri poklese tlaku je dôležité skontrolovať filter, na ktorom sa mohli usadiť nečistoty. a udržiavať systém vo funkcii. Ovládacie jednotky by sa mali prispôsobovať sezónnym zmenám a zahrnovať aj čidlo zrážok pre efektívne riadenie. Zníženie funkčnosti čidla zrážok môže byť spôsobené listami a inými usadeninami, ktoré treba ihneď odstrániť.
Kvapková závlaha a mikrozávlaha
Zatiaľ čo pre trávnik je vhodný klasický závlahový systém pre kríky a rôzne výsadby sa používa mikrozávlahový systém. Je to systém špeciálnych závlahových prvkov, ktoré môžu byť ukryté pod mulčovacou vrstvou alebo v záhone.
Patrí sem aj kvapková závlaha. Predstavuje efektívny a presný spôsob zavlažovania rastlín, kde sa voda dodáva priamo koreňom rastlín vo forme kvapiek alebo malých prúdov. Tento systém umožňuje cielené a účinné zavlažovanie, pričom minimalizuje straty vody v porovnaní s tradičnými postrekovačmi alebo hadicami. Voda sa dostane len ku koreňom.
V kvapkovej závlahe je používaná zvláštna sieť potrubia s mikroskopickými otvormi alebo trubicami s integrovanými mikroventilmi, ktoré umožňujú presné dávkovanie vody pre každú rastlinu. Tento systém umožňuje minimalizovať výpar vody a umožňuje presne dodávať správne množstvo vody tam, kde je to potrebné.
Kvapková závlaha je ideálna pre záhrady, kvetinové záhony, záhony s cibuľovinami a zeleninou, ale aj pre stromy a kríky, či už v nádobách alebo vo voľnej pôde. Je to energeticky účinný a ekologický spôsob zavlažovania, ktorý pomáha minimalizovať spotrebu vody a zabezpečuje optimálne podmienky pre rastliny.
Ako správne zavlažovať ?
Zavlačovací systém časovanie
Optimálny čas pre spustenie závlahy je v skorých ranných hodinách. V týchto časoch je slnko nízko na oblohe, vietor je mierny a teplota nie je príliš vysoká. Naopak, je dôležité vyhýbať sa zavlažovaniu počas dňa, kedy vysoké teploty a vietor znížia účinnosť závlahy. Veľká časť vody sa vyparí ešte predtým, než dopadne na plochu, a niektoré rastliny môžu byť citlivé na prudké poklesy teploty v horúcich letných dňoch. Zavlažovanie v podvečerných hodinách zase nie je ideálne z dôvodu šírenia hubových ochorení na listoch, spôsobeného zostatkom vody na listoch cez noc. Závlahou ráno umožníme trávniku a rastlinám oschnúť počas dňa, čo je preventívnym opatrením proti rôznym chorobám.
Umiestnenie zavlačovacieho systému
Pri automatickom závlahovom systéme je dôležité vyhnúť sa zavlažovaniu nezavlažovanej plochy, ako sú cesty, chodníky a terasy. Správne nastavený tlak vody je kľúčový pre efektívnosť systému. S optimálnymi typmi postrekovačov funguje systém omnoho efektívnejšie.
Sezóna zavlažovania
So zmenou ročných období, sa mení i počasie a preto je dôležité pracovať s nastavením ovládacej jednotky a trvať na inštalácii čidla zrážok. Tieto dva základné produkty viditeľne ovplyvnia spotrebu vody závlahového systému. Všetky ovládacie jednotky Rain Bird sú vybavené funkciou Water Budget, ktorá umožňuje rýchle a ľahké nastavenie zmeny doby zavlažovania pre všetky sekcie naraz. Je taktiež možné ich doplniť senzormi zrážok Rain Check™ alebo Rain Sensor, ktoré v prípade dostatočných prirodzených zrážok činnosť systému dočasne pozastavia.
Mulč a zavlažovanie
Na záver je dôležité zakrývať pôdu okolo rastlín mulčom. Mulč chráni pred burinami, vyparovaniu vody z pôdy a jej následnému vysychaniu. Pri kvapkovej závlahe je mulč ideálnym miestom pre umiestnenie hadičiek a kvapkovačov.
zavlažovací systém Nechajte to na nás
Ako profesionálna inštalačná firma Vám navrhneme najúčelnejší zavlažovací systém šetriaci vodu a elektrickú energiu. Dbáme na správne rozmiestnenie postrekovačov a rozdelenie do sekcií podľa kapacity zdroja vody.
Taktiež sa nemusíte sa báť zložitého ovládania systému. Vyberieme pre vás tú najvhodnejšiu ovládaciu jednotku a vložíme Vám do nej dáta podľa potreby. Ďalej Vám vysvetlíme, ako si vložené hodnoty v prípade potreby môžete upravovať.
Čo ponúkame
Návrh automatického zavlažovania
Podľa tvaru a rozmerov zavlažovacej plochy navrhneme efektívne riešenie
Inštalácia automatického zavlažovania
Umiestnenie postrekovačov, potrubia, napojenie na zdroj vody, pripojenie a naprogramovanie jednotky
Zazimovanie
Pred zimnými mesiacmi je potrebné automatický zavlažovací systém správne zazimovať, aby mohol správne fungovať počas ďalšej sezóny