Správna výsadba ovocných stromov vôbec nemusí byť ťažká. Stačí dodržať pár zásad a stromčeky budú krásne prosperovať. Spôsob výsadby ovocných stromov ovplyvní ich budúcu prosperitu. Vplýva aj na čas, ktorý bude potrebovať strom na nábeh do rodivosti.
Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a začiatok novembra. Vtedy sú stromy už vo fáze vegetačného pokoja. Stromčeky majú pri jesennej výsadbe čas do príchodu zimy ešte zakoreniť a budú tak lepšie pripravené na nasledujúce vegetačné obdobie. Stačí ak pôda nie je zamrznutá ani premočená.
Alternatívou je jarná výsadba ovocných stromov v marci a začiatkom apríla. V prípade kontajnerovaných ovocných stromov môžete vysádzať počas celého roka okrem zimy.
Ako vysádzať ovocné stromy
1. Príprava stromčeka
Voľnokorenné ovocné stromčeky je potrebné zasadiť čo najrýchlejšie po privezení domov. Korene môžeme ponoriť na noc pred sadením do vody, aby sa hydratovali. Korene pred výsadbou zastrihneme na dĺžku cca. 30-60 cm a odstrihneme choré a poškodené korene. Jemných korienkov ponecháme čo najviac. Pre podporu rastu zdravej koreňovej sústavy použijeme pri výsadbe prípravok Symbivit. Mykorhýzne huby podporujú výživu koreňa rastlín, hospodárenie rastliny s vodou.
2. Vykopanie výsadbovej jamy a zálievka
Výsadbovú jamu vyryľujeme len o niečo hlbšiu a dva krát širšiu ako je koreňová sústava ovocného stromčeka. Na dno výsadbovej jamy pridáme trochu vyzretého hnoja prípadne kompostu. Hnoj ani kompost by však nemal byť v priamom kontakte s koreňmi. Do vyhotovenej jamy nalejeme 10-20l vody. Strom aj po výsadbe výdatne polejeme a zálievku opakujeme aj nasledujúci deň. Ak stromček mulčujeme môžeme použiť akýkoľvek organický materiál ako drevnú štiepku, seno, slamu, kôru.
3. Výsadba stromčeka
Stromček vložíme do výsadbovej jamy a prihadzujeme postupne zeminou tak, aby korene boli rozprestreté. Stromček by mal byť zasadený v rovnakej hĺbke v akej bol zasadený v škôlke, prípadne v kontajneri. Miesto štepenia by malo byť minimálne 5-10 cm nad zemou. Pôdu poriadne utlačíme aby sme stromček stabilizovali.
4. Zabezpečenie opory a ochrany pred zverou
Na okraj výsadbovej jamy zatlčieme oporné koly, ktoré udržia strom stabilný pokým dostatočne nezakorení. Väčšinou postačujú 1-2 oporné koly, ktoré previažeme s kmeňom stromčeka voľným osmičkovým uzlom (v tvare ležatej osmičky), a tak ho zastabilizujeme. Oporu ponecháme pri stromčeku minimálne 2 roky. Niektoré typy ovocných stromov (najmä s trpasličími a slabo rastúcimi podpníkmi) potrebujú permanentnú oporu. Ak má k stromčeku prístup domáca alebo divá zver, je potrebné okolo kolov husté pletivo aby sme zvieratám zamedzili stromček obhrýzť alebo inak poškodiť.
5. Rez po výsadbe
V prípade jesennej výsadby počkáme s rezom až do jari. Rez po výsadbe dodá vašim stromčekom prvotný impulz k rastu a prispôsobí veľkosť koruny zredukovanej koreňovej sústave. Na stromčeku ponecháme 3 až 5 konárov, ktoré skrátime o 2/3 ich dĺžky. Ostatné konáre odstránime.
Naše tipy
• Ak nemôžete zasadiť stromčeky ihneď po kúpe, môžete ich skladovať pár dní v chladnej pivnici alebo garáži bez prístupu svetla.
• Teplomilné druhy ovocných stromov môžu byť po nasadení citlivé na mrazy a tak je vhodné pred prvou zimou prikryť spodnú časť kmeňa čečinou, slamou alebo iným izolačným materiálom.
• Pre ovocný strom je dôležité vybrať vhodné miesto s dostatkom slnka a priestoru. Pri výbere ovocného stromu je preto kľúčové vedieť do akej veľkosti vyrastie v dospelosti. Do menších záhrad sú vhodnejšie ovocné stromy so slaborastúcimi podpníkmi.
• Stromček môžeme označiť menovkou s názvom odrody a rokom výsadby
Staré odrody ovocných stromov
Popri vzniku nových odrôd sa veľa pestovateľov vracia k výsadbe starých overených odrôd. Tieto sú štepené na silnejšie podpníky a sú vhodné aj do vyšších polôh. Pri výbere v pohodlí domova si môžete prezrieť aj našu jesennú ponuku na sezónu jeseň 2022, ktorú nájdete na tomto linku. Radi vás privítame aj v Záhradnom centre Garden Team v Bytči, kde Vám náš personál ochotne poradí s výberom toho správneho stromčeka pre vás.